Shrnutí zápasu 14. 3. 2024

Jihostroj urval infarktový první zápas v tie-breaku

Papírové předpoklady slibovaly napínavou sérii a přesně to splnil první zápas do puntíku. Jihostroj vyhrál první sadu, ale na konci třetího setu trestuhodně promarnil koncovku a Karlovarsko vedlo 2:1. Českobudějovičtí pohánění hlasitým publikem vyrovnali a v nervydrásajícím tie-breaku odvrátili mečboly, a nakonec vybojovali první vítězství ve čtvrtfinále!
Čtvrtfinále – 1, čt 14. 3. 2024, 18:00
VK ČEZ Karlovarsko
3:2
25:19, 21:25, 24:26, 25:16, 19:17

VK Jihostroj České Budějovice: Carísio, Luengas, Okolić, González, Balabanov, Sedláček, libero Kovařík. Střídali: van Schie, Emmer, Ondrovič, Leština, libero Michálek

VK ČEZ Karlovarsko: Ihnát, Carmody, Lamanec, Pastrňák, Kock, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Rodriguez, Kasan a Marelič

Nejvíce bodů: Luengas 22, van Schie 16, Okolić 13 – Ihnát 17, Rodriguez 16, Pastrňák 11

Útoky: 67:54

Esa: 8:8

Bloky: 9:11

Chyby soupeře: 30:30

Rozhodčí: Kovář a Spáčil

Diváci: 1058

Série play-off mezi dvěma kluby, které měly před sezonou rozhodně vyšší cíle než pouze účast ve čtvrtfinále, začala podle očekávání nervózně. Zpočátku se více dařilo hostům, kterým hrál dobře univerzál Lamanec. Na straně domácích se naopak hledal González, kterého trenér Kowal poměrně rychle vystřídal a dal šanci van Schiemu. Právě jindy velmi klidný trenér Jihočechů se v prvním setu tak rozčílil, že dostal červenou kartu. Jihostroj však ztracený bod nemusel mrzet, protože mírně odskočil za stavu 20:16 a svůj náskok si s rezervou udržel až do konce prvního setu.

Domácí kotel táhl českobudějovickou Sportovní halu k hlasitému fandění a hráči Jihostroje jejich pomoc evidentně velmi svědčila. Jihostroj hrál s velkou energií, ale v polovině druhého setu se začalo dařit Karlovarsku. Hosté vedli už 17:11 a Českobudějovičtí dokonce vystřídali hvězdného nahrávače Carísia za mladíka Emmera. Jihostroj i díky tomu začal stahovat náskok až do stavu 18:19. Jenže v závěru už byli dominantní Západočeši, kteří zablokovali útoky domácích a vyrovnali stav setů na 1:1.

Zápas probíhal podle předpokladů. K vidění byly krásné výměny a bojovný volejbal, kdy se obě mužstva střídala ve vedení. Domácí již opět měli na palubovce univerzála Gonzáleze, který se blýskl esem. Jenže jeho forma nebyla stabilní, na rozdíl od hostujícího Lamance. Jihočeši se dostali v závěru setu do slibného vedení 23:20 a byli vítězství na dosah. Jenže hosté se nesložili, povedenými útoky se dostali zpátky do hry a v dramatické koncovce rozhodl o vítězství Karlovarska nepovedený útok Gonzáleze do outu.

Domácí trestuhodně promrhali třetí koncovku a ve větší pohodě tak do čtvrtého setu vstupovalo Karlovarsko. Jihostroj opět vystřídal univerzála a van Schie na hřišti dodal týmu klid. Možná ještě větší přínos pro domácí mělo zkušené libero Michálek, který se dostal ze střídačky do hry po velmi dlouhé době. Svými zákroky v poli a hecováním Jihostroj nasměroval do správné polohy a domácí vedli už 21:14. Za tohoto stavu už myšlenky obou týmů zřejmě pomalu směřovaly do tie-breaku. A tak se také stalo.

Pátý set byl od začátku neskutečně dramatický. Domácí měli nejprve náskok, ale vzápětí ho ztratili. Nahrávač Carísio se příliš na útoku nemohl spoléhat na van Schieho ani Balabanova, a tak hrál přes Luengase nebo středem. Za Karlovarsko byl pro obranu Jihostroje téměř neubránitelný Ihnát. Hosté měli vítězství na dosah, když získali mečbol. Jihostroj jej však odvrátil a v nervydrásající koncovce nakonec urval důležité první vítězství v sérii domácí Jihostroj.

Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen nahrávač domácího mužstva Eduardo Carísio.

Petr Michálek (libero VK Jihostroj České Budějovice): Vydřené vítězství. První set jsme zvládli tak, jak jsme potřebovali. Ve druhém setu jsme nechali Vary rozehrát, takže jsme si to zkomplikovali. Nakonec jsme si pro vítězství museli sáhnout na dno, jak jste viděli. Bylo to naprosto vyrovnané.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Gratuluju klukům. Byl to těžký zápas, ostatně jako vždycky s Karlovarskem. Jsme týmy na velmi podobné úrovni. Je klidně možné, že tato série bude na pět zápasů. Máme první vítězství, ale to je jen začátek. Dnes se ještě můžeme radovat, ale od zítřka už se soustředíme jen na nedělní zápas ve Varech.

Daniel Pfeffer (libero VK ČEZ Karlovarsko): Drama až do samotného závěru. Vypjaté koncovky, vypjatý zápas už od prvního setu. Přesně podle předpokladů. Já to ale beru jako pozitivní výsledek, protože jsme si dokázali, že Jihostroj můžeme doma porážet. O to nažhavenější půjdeme do našeho domácího zápasu v neděli. Budeme chtít za každou cenu vyhrát a pak vítězství urvat i v Budějovicích.

Ondřej Hudeček (trenér VK ČEZ Karlovarsko): První zápas se vším všudy. Řekl bych, že oběma týmům se ve vítězných setech v určité fázi dařilo na podání. Zápas nakonec rozhodly malé detaily.