Kladenská série neskončila. Jihostroj prohrál ve čtyřech setech

Kladenská série neskončila. Jihostroj prohrál ve čtyřech setech14.1.2017 | Lukáš Dvořák | Foto Jan Luxík
Ani hráči Českých Budějovic nedokázali utnout vítěznou šňůru volejbalistů Kladna, ačkoliv to v průběhu čtvrtého setu vypadalo nadějně. Lídr tabulky prokázal ve Sportovní hale své kvality a z divácky atraktivního střetnutí nakonec získal tři body, čímž potvrdil svou pozici na čele UNIQA volejbalové extraligy.14.kolo, sobota 14.1.2017, 18:00
České Budějovice České Budějovice
1:3
-23, -22, 16, -25
KladnoKladno

České Budějovice: Sobotka, Hackworth, Michálek, Mach, Habr, Fila – libero Kryštof. Střídali Todua a Kuliha. Trenér Jan Svoboda.
Kladno: Hýský, Zajíček, Van Haarlem, Hietanen, Trojan, Křesťan – libero Sparidans. Střídali Dillien, Lenc a Syrůček. Trenér Milan Fortuník.
Čas: 109 minut.
Nejvíce bodující hráči: Michálek (18) – Křesťan (18).
Diváci: 1234.
Rozhodčí: Kovář – Hudík.

Kladenská série neskončila. Jihostroj prohrál ve čtyřech setech

Komentář

Hned na úvod ligového šlágru se prosadil na servisu Sobotka. Nejprve Van Haarlem nezvládl pokus o rychlý útok a následně přišla i chyba na příjmu, což přineslo vedení 2:0. Jenže Kladno brzo srovnalo a nedalo domácím možnost vytvořit si zkraje zápasu náskok. Do zápasu vstoupil velmi dobře Hackworth, který nahradil zraněného Geverta a hned své první podání zakončil esem. Na druhé straně ale nechyběl Křesťan, který v posledních dnech léčil výron kotníku a byl to hlavně on, kdo pomohl otočit vývoj prvního setu. Pouze však do technického time-outu, do nějž přivedl přímým podáním Jihostroj kapitán Habr. Středočeši ale nedali prostor domácím hráčům k získání náskoku a drželi se neustále v kontaktu. Navíc po chybě Hackwortha, který útočil po lajně, a následném přesném zakončení Hietanena vedli již 13:10 a donutili trenéra Svobodu k přerušení hry. Ani po pauze se červenočerní nevyvarovali zbytečných chyb a pustili Kladno do pětibodového náskoku. Před koncovkou, kdy hosté vedli už jen o tři body, naskočil do hry Todua, na druhé straně zase zamířil na palubovku Belgičan Dillien. Jihostroj se ještě nechtěl vzdát a díky Habrovi a Hackworthovi snížil na rozdíl jednoho bodu. Chvíli poté ale tým Milana Fortuníka vystavěl zeď na síti a neúspěšný útok Michálka znamenal vedení Kladna 22:19. Před koncem však ještě přišly dva oddechové čas, nejprve po něm sáhnul Svoboda, když Středočeši mířili k zisku sady, tři výměny nato ale musel stejný krok udělat i Fortuník, protože Hackworth dal skvělým blokem Jihočechům ještě naději na drama. Nakonec to byl americký univerzál, který pomohl dělovým servisem smazat druhý setbol. Třetí ale hosté otřeli o českobudějovický blok a dostali se do vedení.

Začátek druhého dějství ozdobila dlouhá rozehra, kterou získalo Kladno. Vše tak pokračovalo v nastoleném trendu napínavého a vyrovnaného utkání. Devátá výměna setu přinesla rozpaky hráčů na obou stranách, sporný výrok rozhodčího Kováře přiřkl bod Kladnu a následně i žlutou kartu Svobodovi. Jihostroj ale verdikt namotivoval a před povinným time-outem zvrátil vývoj ve svůj prospěch. Takový stav však trval jen chvíli, Středočeši dokázali zastavit rozjeté domácí hráče už na síti a zvrátili na 12:9 ve svůj prospěch. Zastavit narůstající náskok protivníka dokázali až Sobotka s Filou. První jmenovaný útokem středem, druhý přesným blokem. A když se Zajíček po rychlé nahrávce Van Haarlema neprosadil, bylo prakticky srovnáno. Při oddechovém čase svítilo na ukazateli skóre 16:15 pro Kladno. Zajíček po návratu na hřiště svou chybu odčinil, nepustil dál útok Michálka a hosté byli znovu o dva body napřed. Před koncovkou ale Hackworth udeřil esem, snížil na rozdíl jednoho bodu a donutil lídra tabulky k time-outu. Ještě lépe to vypadalo, když svůj kousek ihned zopakoval a srovnal na 19:19. Dramatický závěr znovu na chvíli oživili Todua a Dillien, ale ani jeden nebyl jazýčkem na misce vah. Teprve až Křesťan, který přímým bodem z podání za stavu 23:22 přinesl Kladnu dva setboly. Po chybě Jihočechů se navíc podařilo využít hned první.

Středočeši začali třetí část skvěle a brzo šli do dvoubodového vedení, domácí se ale vydali ze všech sil a pečlivou hrou zvrátili vývoj na svou stranu. Zásadní roli hrál v těchto výměnách Fila, jenž nejenom skvěle útočil, ale výbornou práci odváděl i na bloku. Velkou měrou pomohl k vedení 8:5. Červenočerní se dostali do laufu a najednou se dařilo celému týmu. Kladno nemělo recept, jak Jihostroj zastavit. Především Michálek začal ničit soupeře jedním útokem za druhým a kouč Fortuník si ihned po druhém technickém time-outu vzal další oddechový čas. Domácí v tu dobu vedli 17:10 a přinutili Středočechy ke střídání Van Haarlema a Křesťana. Na hřiště přišel Dillien a poprvé v duelu i Lenc. Bylo to však marné. Jihočeská lavina sbírala téměř každou výměnu pro sebe a do koncovky se valila za stavu 20:12. V závěru už bylo potřeba zjistit jediné – jakým výsledkem set skončí. První setbol vybojoval esem za stavu 23:15 Habr a hned druhý proměnil nekompromisně Michálek.

Start čtvrtého setu vyšel domácím náramně a když Michálek vytloukal kladenské bloky, byl stav již 4:1. Následně zastavil útok hostů Habr a trenér Fortuník si vyžádal první time-out. Tah ale nepomohl, Hackworth zatlačil tvrdým servisem hosty do defenzivy a náskok byl rázem pětibodový. Před povinnou pauzou ho ještě navýšil útokem středem Mach a zdálo se, že zastavit Jihostroj teď bude takřka nemožné. Heroicky hrající partě Jana Svobody vycházelo úplně vše a Kladno bylo daleko za svým protivníkem. Za stavu 13:4 ale možná přišlo drobné uspokojení a Středočeši dokázali výborně hrající domácí volejbalisty rozhodit. Na palubovku se po technickém time-outu vracely oba týmy za stavu 16:11 pro Jihočechy. Odhodlaní hosté přidali a když Zajíček zablokoval Hackwortha, vedly České Budějovice už jen 17:15. Koncovka tak znovu slibovala zajímavou zápletku. Jakmile se Kladnu podařilo snížit na rozdíl jednoho bodu, vyžádal si oddech pro své hráče kouč Svoboda. Jenže nepomohl a soupeř se dokonce dostal do vedení 22:21. V napínavém závěru měli o něco navrch hosté. První dva mečboly sice ještě nevyužili, ale podle rčení „do třetice všeho dobrého“ se zadařilo a lídr tabulky získal další tři extraligové body.

Fotogalerie

                hidden 

Ohlasy trenérů

Jan Svoboda (trenér VK České Budějovice)
Jsme zklamaní, že jsme utkání nedotáhli do tie-breaku. Kladno bylo dvakrát o druhém technickém time-outu ve vedení a oba dva sety dotáhlo do vítězného konce. My jsme se do zápasu vrátili tím, že jsme nenápadně začali lépe útočit, ale především jsme uhrávali vysoké balony. V tu dobu táhl tým Michálek a soupeře jsme zatlačili servisem. Třetí set dopadl jednoznačně, ale v podstatě to, co Kladno dotáhlo, jsme my ve čtvrtém setu nedotáhli a to nás stálo body.

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz)
Bál jsem se toho, proto jsem moc rád, že jsme získali tři body. Hodně jsme se v týdnu věnovali kondici, Jihostroj je navíc silný tým, i když mu chybí Gevert. Trénovali jsme v týdnu s míči Mikasa, což se projevilo, protože jsme špatně přihrávali a nebylo to pro nás jednoduché.
 


Tabulka

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2017/18

1. Č. Budějovice 57
2. Liberec 56
3. Kladno 55
4. Karlovarsko 53
5. Brno 40
6. Příbram 32
7. Ostrava 28
8. Ústí nad Labem 24
9. Praha 19
10. Zlín 19
11. Benátky nad Jiz. 8
12. Odolena Voda 5
Video.

Youtube    Sledujte nás na YouTube.

Další videa


  • DÄ›tskĂ˝ koutek
  • Bazalka

Copyright © 2018 VK Jihostroj České Budějovice & eSports.cz, s.r.o. & | Autorská práva | RSS | Poskytovatel domény: PROINTERNET s.r.o.