První pokus na zisk titulu Jihostroj nevyužil. V Kladně prohrál po pěti setech

První pokus na zisk titulu Jihostroj nevyužil. V Kladně prohrál po pěti setech23.4.2017 | Lukáš Dvořák
Volejbalisté Českých Budějovic si musí na případné mistrovské oslavy ještě počkat. Na taraflexu Kladna sice vedli 2:1 na sety, ve zkrácené sadě ale padli 18:20 a vedou ve finálové sérii už jen 3:2 na zápasy.5. finále, neděle 23.4.2017, 18:00
Kladno Kladno
3:2
-17, 20, -16, 21, 18
České BudějoviceČeské Budějovice

Kladno: Hietanen, Křesťan, Zajíček, Trojan, Hýský, Van Haarlem – libero Sparidans. Střídali Dillien, Syrůček. Trenér Milan Fortuník.
České Budějovice: Gevert, Mach, Michálek, Habr, Sobotka, Kuliha – libero Kryštof. Střídal Fila. Trenér René Dvořák.
Rozhodčí: Hudík – Rychlík.
Nejvíce bodující hráči: Křesťan (28) – Michálek (19).
Diváci: 1200.
Čas utkání: 125 minut.
Stav série: 2:3.

První pokus na zisk titulu Jihostroj nevyužil. V Kladně prohrál po pěti setech

Komentář

Domácí nezačali v poli tak, jak by si asi představovali. Při podání Kulihy zkoušel zakončit z pipu Hietanen, ale jeho útok do zámezí přinesl Jihostroji vedení 5:2. Kladno se však brzo dostalo do těsného kontaktu díky Gevertovi, který po nabídce Habra zakončil pouze do pásky. Po technickém time-outu se na koně vrátili hosté. Dva body Kulihy a Geverta znamenaly stav 10:6 a oddechový čas pro Středočechy. Chilský univerzál ale vzápětí zakončil znovu přesně. Náskok narostl při skóre 12:8. Jihočeši předvedli výbornou obranu, po níž ale Kryštof musel pouze odevzdat balon. Na druhé straně však dopadl do volného prostoru, a tak si i českobudějovické libero připsalo v pátém finále bod. Kladenský celek se od té doby výrazně trápil a nedokázal s hosty držet krok. Také proto bylo při další povinné pauze skóre 16:9 pro Jihostroj. Úpravu skóre zařídil servisem před koncovkou Křesťan, proto i kouč Dvořák sáhl při vedení 19:12 k odpočinku pro své svěřence. Snahu Kladna se podařilo rozmělnit, přesto ale po chybě Kulihy domácí snížili na 15:21. Z jejich pohledu však šlo o poslední výraznou korekci. České Budějovice využily druhý z osmi nabídnutých setbolů.

Výraznou postavou úvodu druhé sady byl Trojan, který dvěma úspěšnými bloky na středu poslal Kladno do vedení. Dvoubodový náskok zařídil ještě před technickým oddechovým časem na hlavním kůlu Hýský. Jenže pokus Zajíčka do zámezí přinesl krátce po něm srovnání na 8:8. Zvrat v přetahované o každý balon měl na svědomí v prostřední části hry Gevert, jenž dělovým servisem přinesl Jihostroji vedení 13:11. Srovnání vývoje ale za chvíli zaznamenal Zajíček, který nad sítí zastavil Michálka. Stejný hráč následně nedal šanci ani Sobotkovi, a tak domácí vedli při povinné pauze 16:14. Křesťan navíc z podání upravil na 18:15 a Kladno se výrazně rychleji blížilo ke koncovce. O osudu druhého dějství se zdálo být jasno, když Hietanen protlačil míč přes českobudějovický dvojblok a navýšil vedení na 21:16. Finský smečař následně zařídil Středočechům šest setbolů, a i když první neproměnil a druhý odvrátil Gevert, společně se spoluhráči nepřipustil větší drama.

Kladenská mašina na výkon navázala a hned na začátku po útoku Trojana středem vedla 3:1. Pokus Kulihy mířil chvíli nato do zámezí a rozdíl se ještě zvětšil. Před technickou pauzou se navíc neprosadil Gevert a domácí drželi stav 8:4. Jihostroji se však podařilo vyrovnat. Cestu za srovnáním paradoxně odstartoval přešlapem Křesťan, po něm zaznamenal eso Habr a v další výměně bodoval i Gevert. Na světelné tabuli svítilo skóre 9:9. Obrat ve vývoji přinesl Mach, jenž zablokoval Křesťana a poslal hosty do vedení 11:10. České Budějovice poté zaznamenaly další tři body v řadě a Kladno úplně rozložily. Další navýšení náskoku zařídil Hietanen, který nahrával tak razantně, že se míč dotkl stropu. Jihočeši tak měli na svém kontě stav 17:12. Ten jim vzrostl na začátku koncovky. Blok Sobotky, útok Michálka a servis Kulihy vytvořily vedení 22:14. Domácí už neměli šanci s výsledkem cokoliv udělat, a tak jim druhý hřebíček do rakve zatloukl Gevert. 

Středočechy trápil v úvodu čtvrtého dějství příjem, Mach tak mohl zařídit Jihostroji vedení 3:1. Po špatné nahrávce Habra ale Kladno srovnalo na 4:4. V následném průběhu, kdy bylo na kladenském taraflexu přespříliš emocí, si Michálek vysloužil žlutou kartu. A právě zkušený smečař následně dvakrát neuspěl proti Van Haarlemovi, čímž domácí pustil ke stavu 12:8. Dvě chyby kladenských volejbalistů a servis Habra na Hýského však znamenaly těsný kontakt ve skóre. Nakonec došlo i k vyrovnání, kdy Gevert na hlavním kůlu procedil míč přes domácí bloky. Při technickém time-outu ale parta Milana Fortuníka znovu vedla, tentokrát 16:14. Podobně jako ve druhé sadě, Křesťan z podání ještě navýšil na 18:15. Kladno do koncovky vstupovalo za stavu 21:17 a heroicky bojovalo o tie-break. V ní zařídil čtyři setboly Hietanen, který vytloukl blok Geverta. Zužitkovat se domácím podařilo druhý pokus.

Zkrácenou sadu začali lépe domácí. Kuliha třikrát neuspěl za nepříznivého stavu 2:3 na hlavním kůlu a domácí šli do trháku. Dobrá obrana Kladna navíc v další výměně znamenala bod na 5:2. Díky podání Sobotky ale Jihočeši ještě před změnou stran srovnali na 7:7. Napětí se v tu dobu dalo v hale krájet. Domácí šli znovu do dvoubodového vedení 10:8, když Křesťan vytloukl hostující bloky. Navíc v následující výměně útočil jen do pásky Mach a s Jihostrojem bylo zle. Poprvé do hry tak šel i Červinka. Pouze však na jednu výměnu. Poté se rozpoutalo na hřišti peklo, na obou stranách byly k vidění mečboly na ukončení střetnutí. Závěr ale napsali po technické chybě hostů Kladenští, ačkoliv míč dopadl na jejich polovinu. 

Ohlasy trenérů

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): Jihostroj začal výborně, já jsem to i čekal. Ale přece jenom jsem ze svých kluků cítil, že nechtějí sérii ukončit. A tak jsem si říkal, že to ve druhém setu ještě dokážeme zlomit. Nakonec bych ale takové drama a pět setů nečekal. Myslím, že jak já, tak Renda Dvořák jsme měli momenty, kdy nás náš tým posílal na koronárku. Byli jsme v závěru šťastnější, to ani jinak v takhle vyrovnaném tie-breaku nejde říct. My teď asi budeme lehčeji odpočívat, ale České Budějovice mají další mečbol doma, v hale, která je plná a znají ji. Snad tedy uvidíme další pěkné střetnutí.

René Dvořák (trenér VK České Budějovice): První set jsme pokračovali ve výkonu jako doma. Nicméně pouze první set, pak jsme nechali Kladno rozehrát, ubrali jsme a poté se všechno odvíjelo jako první dva zápasy v Kladně. Velký boj, hodně ztrát, těžká koncovka v pátém setu, kdy Kladno se štěstím vyhrálo. My se teď musíme dát dohromady, agresivně nalétnout v domácím prostředí na Kladno a pokusit se vybojovat tu potřebnou výhru v dalším zápase.
 


Tabulka

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2017/18

1. Č. Budějovice 57
2. Liberec 56
3. Kladno 55
4. Karlovarsko 53
5. Brno 40
6. Příbram 32
7. Ostrava 28
8. Ústí nad Labem 24
9. Praha 19
10. Zlín 19
11. Benátky nad Jiz. 8
12. Odolena Voda 5
Video.

Youtube    Sledujte nás na YouTube.

Další videa


  • DÄ›tskĂ˝ koutek
  • Bazalka

Copyright © 2018 VK Jihostroj České Budějovice & eSports.cz, s.r.o. & | Autorská práva | RSS | Poskytovatel domény: PROINTERNET s.r.o.