Ostrava takřka nevzdorovala, Jihočeši začnou play-off doma

Ostrava takřka nevzdorovala, Jihočeši začnou play-off doma11.03.2017 | Lukáš Dvořák | Foto Jan Luxík
Jen tři sety stačily českobudějovickým volejbalistům k vítězství nad Ostravou. Jihostroj tím udržel třetí místo a zajistil si domácí prostředí pro play-off. Minimálně ve čtvrtfinále tak začne sérii doma.22.kolo, sobota 11.3.2017, 18:00
České Budějovice České Budějovice
3:0
19, 17, 17
OstravaOstrava

České Budějovice: Mach, Michálek, Habr, Hackworth, Sobotka, Kuliha – libero Kryštof. Střídali Todua a Humler. Trenér René Dvořák.
Ostrava: Kotas, David, Biernat, Janků, Šmídl, Šulista – libero Lex. Střídali Šoltys, Lach, Vašina a Balon. Trenér Zdeněk Šmejkal.
Rozhodčí: Rychlík – Činátl.
Nejvíce bodující hráči: Kuliha (11) – Šulista (9) .
Diváků: 1012.
Čas utkání: 75 minut.

Ostrava takřka nevzdorovala, Jihočeši začnou play-off doma

Komentář

Ústřední postavou prvních výměn byl kapitán českobudějovického celku. Habr nejprve v nezvyklé pozici útočil přesně po nahrávce Macha, následně to byl on, kdo servisem zatlačil Ostravu do hluboké defenzivy a výrazně přispěl k vedení 5:2. Jihočeši ale o náskok přišli a Slezané po jejich chybách dorovnali na 6:6. Teprve až Sobotka v prostřední pasáži dokázal s výsledkem výrazněji zahýbat a přímým bodem z podání pomohl Jihostroji ke skóre 14:11. Ani to ale nestačilo a i přes obrovskou obětavost Hackwortha se tým Zdeňka Šmejkala znovu dotáhl na domácí hráče. Ti si však před technickým time-outem vzpomněli na dobrou obranu z úvodu sady a úspěšným trojblokem určili stav 16:14 ve svůj prospěch. Slabá chvilka hostů pokračovala a po špatném útoku Šulisty si při nepříznivém skóre 14:18 kouč Šmejkal vyžádal podruhé oddechový čas. Čtyřbodový náskok vydržel až do koncovky. V ní Šoltys nahradil Šmídla, ale i jeho smečím se České Budějovice v poli ubránily, a tak mohl první z pěti setbolů proměnit Habr. 

Ostrava dokázala s Jihostrojem držet krok pouze v úvodu druhého dějství. Poté přišly nevynucené chyby, a když Šmídl útočil z hlavního kůlu daleko do zámezí, střídal ho trenér Šmejkal znovu. Světelná tabule ukazovala stav 6:3 pro domácí. Byl to ale především příjem, který hosty trápil, a červenočerní díky tomu mohli navyšovat svůj náskok. Hra Slezanů byla v prostřední části více než neškodná a Jihočeši snadno přidávali jeden bod za druhým. Potvrdil to esem Kuliha, jehož míč hosté vůbec neodhadli, protože skončil daleko před základní čárou. České Budějovice vedly 15:7. Jenže třemi body v řadě a zlepšenou obranou na síti se Ostrava přiblížila a kouč Dvořák si vyžádal pro svůj tým oddech. Hned po něm nekompromisně zaútočil středem Sobotka a stanovil vedení 16:10. Trápení hostů pokračovalo, ačkoliv ztráta nerostla. Naopak domácím rostlo sebevědomí, což potvrdil Habr, který na soupeře zkusil svou oblíbenou „kulišárnu“ místo nahrávky, a Ostravští mu na lep skočili. Jihočeši se dostali ke stavu 22:14. O chvíli později se však nechal na síti sám přechytračit Šulistou, jenž protáhl bodovou sérii svého celku a snížil na 17:22. To bylo však vše ze strany Ostravy. Set zakončil nádherným esem Kuliha.

Také úvod třetí části vyšel lépe Jihostroji, který hned zkraje získal dvoubodový náskok. Udržel si ho až do technické pauzy, kam přivedl své spoluhráče vytlučenými bloky Kuliha. Náskok se zvýšil několik výměn nato, když Mach nejprve dostál schopnostem blokaře, načež si ještě s chutí zaútočil. Náležitě pak na palubovce stav 12:8 oslavil. Vedení vydrželo až do další povinné pauzy a Jihočeši mířili k třísetovému vítězství. Před koncovkou se ještě rozdíl zvětšil a byl u toho znovu Kuliha, který se o to postaral ze servisu. Za stavu 22:14 tak mohl Michálka vystřídat Humler a ihned se prezentoval přesným blokem. Ostrava pak ještě korigovala skóre, ale utkání ukončilo nepřesné podání Šoltyse. České Budějovice tak uhájily třetí místo.

Ohlasy trenérů

René Dvořák (trenér VK České Budějovice): My jsme to pojali jako přípravu na play-off. Řekli jsme si, že půjdeme do zápasu agresivně, abychom nedělali chyby, které se opakovaly v sezoně. To se nám povedlo, Ostravu jsme zatlačili, výborně jsme bránili a na rozdíl od celé sezony, kdy se nám nedařilo na ztrátu, jsme to zásluhou nahrávače zvládli velice dobře.

Zdeněk Šmejkal (trenér VK Ostrava): Nevím, jestli je co hodnotit, neodehráli jsme vydařené utkání. Bylo to utkání, ve kterém jsme si chtěli zkusit nějaké věci na play-off, ale nepodařilo se nám to. Domácí nás dostali pod tlak servisem a obranou. Jsem rád za výchovnou facku, může se nám hodit.

 


Tabulka

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2017/18

1. Karlovarsko
2. Kladno
3. Liberec
4. Č. Budějovice
5. Brno
6. Příbram
7. Ostrava
8. Ústí nad Labem
9. Praha
10. Zlín
11. Benátky nad Jiz.
12. Odolena Voda
Video.

Youtube    Sledujte nás na YouTube.

Další videa


  • DÄ›tskĂ˝ koutek
  • Bazalka

Copyright © 2018 VK Jihostroj České Budějovice & eSports.cz, s.r.o. & | Autorská práva | RSS | Poskytovatel domény: PROINTERNET s.r.o.