První pětisetová bitva přišla s Odolenou Vodou. Jihostroj ji zvládl lépe

První pětisetová bitva přišla s Odolenou Vodou. Jihostroj ji zvládl lépe19.11.2016 | Lukáš Dvořák | Foto Jan Luxík
Dlouhá a dramatická bitva se odehrála v sobotu v rámci 7. kola UNIQA volejbalové extraligy na palubovce Odoleny Vody. Jihostroj zde dvakrát vedl a zvláště po třetím setu se zdálo, že získá další tři body to tabulky, nakonec ale musel bojovat o druhý bonusový bod ve zkrácené páté sadě. Tu získal poměrem 15:10.7.kolo, sobota 19.11.2016, 18:00
Odolena Voda Odolena Voda
2:3
-25, 24, -12, 21, -10
České BudějoviceČeské Budějovice

Odolena Voda: Bartůněk, de Souza, Prešinský, Morales, Mauler, Pajma – libero Kotek. Střídali Kotrch, Hladík, Hadrava a Holčík. Trenér Jiří Vojík.
České Budějovice: Gevert, Michálek, Habr, Fila, Todua, Mach – libero Kryštof. Střídali Červinka a Kuliha. Trenér Jan Svoboda.
Rozhodčí: Krtička – Renčín.
Čas: 119 minut.
Nejvíce bodující hráči: Mauler (15) – Gevert (27).

První pětisetová bitva přišla s Odolenou Vodou. Jihostroj ji zvládl lépe

Komentář

Nic lehkého nečekalo na volejbalisty Jihostroje v utkání s Odolenou Vodou. Do zápasu vstoupil přesným útokem středem Todua, ale poté se na obou stranách chybovalo při podání. První náskok vytvořil svým blokem Mach a hosté vedli 5:3. Jenže když Michálek zaútočil z hlavního kůlu do autu, byl stav 7:7. Odpočinout si šli za stavu 8:7 lépe naladěni Jihočeši, kterým vyšel i návrat, protože dvěma body v řadě navýšili vedení na 10:7. To však dlouho nevydrželo a po chybách na nahrávce Odolena Voda dotáhla svého sobotního soupeře. Výborně se v prvním setu jevil ukrajinský blokař Todua, jenž znovu zaúřadoval středem a za příznivého stavu 14:13 vytloukl bloky Aera. Po druhém technickém time-outu ale Jihočeši přišli o vedení a do dramatické koncovky vstupovali lépe domácí. Smečař Mauler technicky upravil vedení Odoleny Vody na 21:19 a s Jihostrojem to nevypadalo dobře. Avšak znovu přišly chyby na servisu obou týmů a když Todua nepustil míč na svou stranu palubovky, byl stav 22:22. Přestože mělo Aero psychickou výhodu a vytvořilo si dva setboly, Mach za stavu 25:25 přispěl podobně jako Todua a zajistil červenočerným volejbalistům také setbol, jenž následně Jihočeši proměnili.

Odolena Voda ale nijak neztratila ze svého výkonu a do druhého dějství vstoupila daleko lépe. Úspěšná smeč na hlavním kůlu podél lajny znamenala při prvním technickém oddechovém čase vedení 8:6. To ale po návratu na palubovku nenechalo chladným Geverta, který čtyřmi body v řadě zvrátil stav na 10:8 pro České Budějovice. Aero ale dokázalo po vyžádaném time-outu hned srovnat a začínalo se od začátku. Vedení se nedokázalo přiklonit na jednu či druhou stranu s větším než jednobodovým náskokem, a tak po servisu Macha do zámezí vedla při povinné pauze Odolena Voda 16:15. Návrat na hřiště nevyšel Toduovi, který útočil jen do bloků a domácí k velké spokojenosti konečně vedli 17:15. Habrův blok ale vzápětí pomohl k dalšímu srovnání skóre. Do koncovky tentokrát dříve vstoupil Jihostroj, když vedl 20:19, ale Aero se hostů nepouštělo. Bod z podání kapitána Filipa Habra přinesl vedení 22:21 a oddechový čas pro Odolenu Vodu. S tou situace nezamávala, proto ji přišel rozhodit podáním Červinka. Ani on však nenalezl recept. A když první setbol Jihostroj nevyužil a po sporném míči přiřkl bod rozhodčí Aeru, byla to Odolena Voda, která získala vytlučením bloků druhou sadu poměrem 26:24.

Jihostroj vstoupil do třetí části přesvědčivě a vcelku brzo si vypracoval tříbodový náskok a vedení 6:3. Po dělovém útoku Geverta na základní čáru byl chvíli nato stav 8:4. Viditelně rozhození domácí si poprvé nevěděli rady a ztratili dalších pět výměn. Výsledek 4:13 byl pro Odolenu Vodu hrozivý. Trojblok v čele s Toduou pak zvyšoval už na 15:5 a Gevertův útok po čáře přinesl time-out za stavu 16:5. Bylo jasné, kdo set získá do svého vlastnictví, teď už se jednalo jen o to, jak velký bude rozdíl ve skóre. Jihočechům vycházelo úplně vše, precizní byl především příjem a závěr už byl takovou malou přípravou na čtvrtou sadu. Tečku za výsledkem udělal špatným podáním Bartůněk. České Budějovice opanovaly set poměrem 25:12.

Odoleně Vodě ale vyšel přímo skvěle vstup do čtvrtého dějství a donutila při svém vedení 5:1 vzít Jana Svobodu oddechový čas pro Jihostroj. Tomu se podařilo do technického time-outu zlepšenou hrou alespoň trochu korigovat na tříbodovou ztrátu, Aero však hnala plná hala. Když Michálek nepropálil bloky domácích, bylo to už 11:7 pro osmý celek tabulky. České Budějovice ale neházely flintu do žita. Fila na síti přetlačil Hladíka a rozdíl byl už jen jednobodový. Hosté dokázali znovu dobře přijímat a nutili domácí do dlouhých výměn. Aero v nich ale zvládlo klíčové momenty a dostalo se znovu do vedení 16:13. Odolena Voda se možná blížící se koncovky a narůstajícího náskoku zalekla, na chvíli totiž náskok ztratila, jenže přišly dvě chyby hostů a vedení 19:16 pro domácí. Když ale hosty zablokoval Todua, svítilo na světelné tabuli z pohledu Jihostroje už jen 18:20. A po následné chybě si již trenér domácích musel vzít oddechový čas. Nejprve se zdálo, že nepomohl, když hosté srovnali, ale o chvíli později vedli jeho svěřenci 23:20 a vypadalo to, že se blíží tie-break. V závěru nevyšel odhad Kryštofovi a po esu měla Odolena Voda čtyři setboly. K jejich odvrácení nepomohl ani střídající Červinka, proto následovala zkrácená sada.

V té nechtěl ani jeden z týmů udělat chybu. Jihočeši do ní možná vstoupili o něco lépe, ale domácí celek nenechával na pochybách, že si minimálně jeden bod z utkání právem zaslouží. Až teprve servis Habra pomohl k dvoubodovému vedení, které si Českobudějovičtí přenesli do změny stran. Jen těsný Michálkův aut ale přinesl brzké srovnání na 8:8. Následné dva úspěšné bloky, které zaznamenal Todua, však vrátily toužebný náskok hostům. Po vyžádaném time-outu domácích zaúřadoval nejprve technickým zakončením a poté i esem Gevert, takže se zdálo, že bonusový bod poputuje do Českých Budějovic. Další rozehru znovu přesně zastavil Todua a stav 13:8 už sliboval radost pro červenočerné volejbalisty. Se štěstím se nakonec podařilo proměnit druhý mečbol a Jihostroj odvezl po výsledku 3:2 na sety z Odoleny Vody dva body. 

 


Tabulka

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2017/18

1. Karlovarsko
2. Kladno
3. Liberec
4. Č. Budějovice
5. Brno
6. Příbram
7. Ostrava
8. Ústí nad Labem
9. Praha
10. Zlín
11. Benátky nad Jiz.
12. Odolena Voda
Video.

Youtube    Sledujte nás na YouTube.

Další videa


  • DÄ›tskĂ˝ koutek
  • Bazalka

Copyright © 2018 VK Jihostroj České Budějovice & eSports.cz, s.r.o. & | Autorská práva | RSS | Poskytovatel domény: PROINTERNET s.r.o.