volejbalový klub jihostroj české budějovice
Rozhovor 23. 5. 2023

Kowal: Tým bude mít potenciál hrát o nejvyšší příčky

Nejen velké hráčské změny, ale také nástup zahraničního trenéra nastartují novou kapitolu v historii klubu. Vedení Jihostroje přivedlo respektovaného polského kouče Andrzeje Kowala, který nasbíral mnoho úspěchů a má velkou chuť přidat další na jihu Čech. „Věřím, že největší úspěchy jako trenéra mě teprve čekají,“ těší se.

Kromě jedné sezony v rumunském Zalau jste celou svou trenérskou i předtím hráčskou kariéru strávil v Polsku. Co vás vedlo k rozhodnutí přijmout nabídku z České republiky?
Začátkem dubna mě kontaktoval generální manažer Jihostroje Robert Mifka a tehdy to všechno začalo. Hodně jsme spolu všechno probírali, sešli jsme se na finálovém zápase v Praze, a nakonec jsme se dohodli na podmínkách pro příští sezonu. Nabídka Jihostroje byla férová a zlákala mě. Robert Mifka mě ujistil, že tým bude mít velký potenciál probojovat se daleko v české extralize, Českém poháru a také v evropském Poháru CEV. To všechno jsou pro trenéra klíčové aspekty.

Byl jste už někdy v Českých Budějovicích? Zjišťoval jste informace třeba od Pawla Halaby, kterého jste také trénoval, a který je jediným polským hráčem, který kdy hrál za Jihostroj?
S Pawlem jsem ještě nemluvil, ale určitě se zeptám na jeho zkušenosti. Poprvé jsem byl v Českých Budějovicích už v roce 2013 s Rzeszówem v rámci Ligy mistrů. Pak jsem navštívil město znovu teď v květnu při setkání s vedením klubu. O Jihostroji se ví, že má v české extralize hodně titulů a pravidelně hraje evropské poháry.

Proč jste v minulé sezoně nikde netrénoval?
Minulý rok jsem si při volejbale přetrhl achillovku a na operaci jsem šel až téměř po měsíci a půl. Rehabilitace tak trvala mnohem déle, než by normálně měla. Zdraví je to nejdůležitější, co máme, a proto jsem se rozhodl poprvé během mojí trenérské kariéry, dopřát si chvíli volno na odpočinek.

Smlouvu jste podepsal až v květnu, měl jste ještě možnost mluvit do výběru hráčů pro nadcházející sezonu?
Už bylo pozdě, takže jsem do toho nemohl mluvit a žádného hráče jsem si nevybíral. Bude to víceméně úplně nový tým. Už studuju jednotlivé hráče a dívám se na jejich zápasy. Mohu vás ujistit, že to bude tým s velkým potenciálem.

Sledoval jste v minulé sezoně extraligu? Je v české nejvyšší soutěži něco specifického, co vás zaujalo?
Sledoval jsem hlavně zápasy Jihostroje. Viděl jsem velkou energii a týmovou hru srdcem! Není ale nějaký jeden specifický prvek, který by byl charakteristický pro český volejbal. Ve volejbale se vše opakuje. Dobrá příprava znamená skloubit technické, taktické, fyzické a mentální dovednosti dohromady. A každý z těchto prvků je velmi důležitý.

Máte osobní zkušenost s nějakými českými hráči?
Vlastně mám zkušenost s jedním specifickým českým hráčem, který je přímo z Českých Budějovic – Karel Kvasnička. Měl jsem ho v týmu, když jsem trénoval v Rzeszówě a měl jsem ho moc rád. Pořád se smál a měl skvělou pozitivní povahu! Navíc to byl nejlepší přihrávač v týmu.

Stal jste se prvním zahraničním trenérem v historii Jihostroje. Je i tohle pro vás výzva?
Pro každého trenéra je výzva už jen to, že jde do nového klubu. Být prvním zahraničním trenérem klubu je pro mě extra motivace, ale neovlivní to kvalitu mojí práce, protože vždy pracuji na sto procent. Mým cílem je připravit hráčům co nejlepší podmínky, abychom dosáhli našich cílů. Pokud jde o moji osobu, věřím, že největší úspěchy jako trenéra mě teprve čekají. To mi rozhodně dává velkou motivaci k tvrdé práci a jsem připraven na všechny výzvy!

Jaká je vaše filozofie a trenérské zásady?
Každý tým musí mít společný cíl. Někteří hráči mohou mít samozřejmě nastavené individuální cíle, ale jejich osobní ambice musí jít vždy v souladu s cílem celého mužstva. U týmových sportů platí, že čím vyšší cíle si dáte, tím silnější a soudržnější tým na to potřebujete. Aby tým uspěl, musí každý hráč znát svou roli a musí přispět k úspěchu svým dílem. Věřím, že mužstvo dosáhne nejvyšších příček pouze tehdy, pokud se nikdo neohlíží na to, kdo si zaslouží větší „slávu“ jako jednotlivec. Vždy vítězí tým.

Vy už kompletní nový tým pro sezonu 2023/24 znáte. Přestože jste hráče ještě neviděl osobně, jaká jsou vaše očekávání a jak vidíte šance na úspěch?
Jak jsem už zmínil, bude to nová parta, která má potenciál hrát o nejvyšší příčky ve všech soutěžích. V tuto chvíli je to ale vzdálená budoucnost. Nemůžeme se už teď soustředit na konečné umístění, ale jít krok za krokem a zaměřit se na postupné úkoly, které je třeba plnit. To znamená pracovat na tom, abychom byli tým. Abychom měli důvěru v sebe sama a ve své spoluhráče, musíme být trpěliví a přinášet pozitivní energii.

Máte osobní vzkaz pro fanoušky Jihostroje?
Opravdu věřím v tento klub. V této sezoně budeme mít skvělý tým a našim fanouškům chceme společně doručit hodně zábavy, pocity štěstí a vzrušení. V týmu nastaly velké změny, ale společně se pokusíme, aby tato sezona byla jedinečnou kapitolou v historii klubu.

Představení Andrzeje Kowala

Foto: wyborcza.pl, Resovia

Klub

tabulka UNIQA EXTRALIGY

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Rozhovor 28. 5. 2024

Robinho: Mati Giraudo mi Jihostroj pořád vychvaloval

Aktuální zpráva 27. 5. 2024

Z Francie přichází dynamický smečař Robinho