volejbalový klub jihostroj české budějovice

O týmu VK EGE České Budějovice

Aktuální soutěž: 1. liga (druhá nejvyšší soutěž)

Profily na sociálních sítích: Facebook

Horní řada zleva: hlavní trenér Vojtěch Zach, Tomáš Velek, Jiří Pýcha, Ondřej Velát, Vojtěch Pitner, Josef Leština, Matěj Emmer, vedoucí družstva Bohuslav Cháb
Dolní řada zleva: Ondřej Homan, Matyáš Rubáček, Antonín Bédi, David JuračkaHISTORIE

V roce 1997 po skončení soutěží se rozpadlo družstvo Meteoru ČB, hrající 2. ligu. Díky iniciativě p. Ing. Jana Diviše bylo založeno občanské sdružení Volejbalový klub EGE České Budějovice, které od Meteoru převzalo práva hrát 2. ligu.

Po schválení stanov MV ČR byl zvolen výbor VK EGE ČB ve složení Ing. Jan Diviš (předseda), Mgr. Bohuslav Cháb (manažer a tajemník), Vlasta Říhová (hospodářka).

Přes léto 1997 se stabilizoval kádr družstva, účastí na turnajích pak začala éra nového klubu na jihu Čech, který nese ve svém názvu jméno úspěšného budějovického podniku.

Sezóna 1997/1998 - 2. místo v druhé lize a postup do 1. ligy

VK EGE ČB hrálo 2. ligu skupinu A. Celý ročník soupeřilo se Sokolem Dobřichovice o první místo, dvě porážky v závěru odsunuly náš klub na druhé místo, což byl velký úspěch.

První soupiska: L. Babka, J. Emmer st., R. Farka, V. Komárek, M. Kosař, A. Marek, I. Nestával, D. Peksa, M. Šimonek, J. Šíma, J. Zita.

V létě 1998 odstoupila z 1. ligy Choceň a VK EGE ČB kývl na nabídku ČVS hrát 1. ligu.

Sezóna 1998/1999 - 8.místo

Hrálo 10 družstev čtyřkolově, EGE skončilo s bilancí 17 vítězství a 19 porážek, sestoupila Č.Třebová, kvalifikaci o postup do 1.ligy uhrál předposlední Tábor, do EX-M nepostoupila Stonava.

Sezóna 1999/2000 - baráž a udržení se v 1. lize

1.liga se hrála čtyřkolově každý s každým. Vítězem se stala Slavia Havířov, sestoupil Eden Tábor. VK EGE ČB hrál úspěšně baráž o sestup a udržel se v 1. lize, což byl vzhledem k její úrovni velký úspěch.

Sezóna 2000/2001 - 9. místo

1.ligu hrálo 9 družstev, která po základní části se rozdělila do dvou skupin o postup a sestup. EGE skončilo poslední v základní části (vyhrálo 5x) i v nadstavbě (vyhrálo 1x). Přesto nesestoupilo, protože soutěž byla rozšířena na 12 družstev. Do extraligy postoupila MMF Praha, sestoupil Volejbal Brno.

Sezóna 2001/2002 - 7. místo

Po základní části se hrály opět dvě skupiny každý s každým. EGE skončilo po základní části sedmé (dva body za Opavou), ve druhé části uhrál 7 vítězství a skončilo na výborném celkovém sedmém místě. Vyhrál Sokol Dobřichovice, v baráži o extraligu prohrál s MFF Praha.

Před sezónou vystřídal J. Lundáka ve funkci trenéra J. Emmer st.

Sezóna 2002/2003 - 5. místo

Systém zůstal sttejný, EGE skončilo celkově páté s 19 vítězstvími. Do extraligy postoupil Ostroj Opava, zpět se vrátila MFF Praha.

Sezóna 2003/2004 - 8. místo

Systém dvou nadstavbových skupin zachován, změnilo se bodování (0 až 3 body). V základní skupině skončilo EGE sedmé s 10 vítězstvími, celkově skončilo osmé. Zvítězil SKV Ústí nad Labem, v baráži podlehl Kladnu. Sestoupil VK Rakovník.

Sezóna 2004/2005 - 10. místo

Systém byl opět změněn, po základním kole play-off pro osm družstev a play-down pro čtyři družstva. V základní skupině skončilo EGE deváté s 11 vítězstvími, hrálo úspěšně play-down a skončilo celkově na 10. místě. Do EX-M postoupila družstva Karbo Benátky a SKV Ústí nad Labem. Nesestupoval nikdo.

Sezóna 2005/2006 - 3. místo

Po dlouhodobé části bylo EGE páté (12 vítězství), v play-off: EGE - Brno 3:1, EGE - Dobřichovice 0:3, o třetí místo EGE - Kladno 2:0. Vyhrál Sokol Dobřichovice, do extraligy ale nepostoupil. Sestoupila Slavia Hradec Králové.

Před soutěží vystřídal ve funkci trenéra J. Emmera st. R. Dvořák.

Sezóna 2006/2007 - 5. místo

V základní části skončilo EGE čtvrté se 13 vítězstvími, v play-off prohrálo se S. Městem 1:3, celkově skončilo páté po vítězstvích nad Chomutove a Brnem. Do extraligy postoupila ČZU Praha a sestoupily Benátky. Z 1-M sestoupila Česká Třebová a vyloučené Lužiny. Postoupila Slavia Plzeň a ČZU Praha B.

Sezóna 2007/2008 - 3. místo

V základní části skončilo EGE páté s 15 vítězstvími, v play-off porazilo Staré Město 3:1, prohrálo s Havířovem 0:3 a v souboji o třetí místo porazilo Dobřichovice 3:2 na zápasy. Do extraligy postoupily Benátky nad Jizerou. Do 1-M postoupila Poštorná a Odolena Voda na úkor sestupující Slavie Plzeň.

Sezóna 2008/2009 - 1. místo

V základní části skončilo EGE třetí, v play-off vyřadilo MFF Praha na zápasy 3:2, ČZU Praha 3:2 a ve finále porazilo Dobřichovice 3:1 na zápasy a stalo se tak poprvé v historii vítězem 1. ligy s nárokem na postup do extraligy. Vzhledem k filozofii klubu však přenechalo práva k EX-M Slavii Havířov. Sestoupila Jiskra Havlíčkův Brod a postoupil Prosek a Poštorná (z kvalifikace).

Soupiska vítězného družstva: Kozák Miroslav, Sova Milan, Plavec Jan, Dvořák René, Procházka Martin, Pitner Ondřej, Brett Jan, Pitner Jan, Emmer Jaroslav, Hřava Miloslav, Švejcar Luděk, Ulč Jan, Vodička Jan, Michálek Petr, Dvořák Lukáš

Sezóna 2009/2010 - 4. místo

Základní část sezony byla pro klub nejúspěšnější v historii. EGE skončilo s pouhými čtyřmi prohrami na druhém místě za finálovým soupeřem z předchozího ročníku play-off Dobřichovicemi. Ve vyřazovacích bojích EGE postoupilo přes Staré Město výsledkem 3:0 na zápasy. Celek ČZU Praha B již však byl v semifinále nad jeho síly. V jediném zápase o třetí místo podlehlo EGE na domácí palubovce béčku Brna nejtěsnějším možným rozdílem 16:14 v pátém setu. Klub ČZU Praha B ve čtyřech zápasech udolal soupeře z Dobřichovic a vybojoval si tak postup do extraligy. Místo však přenechal svému vlastnímu áčku, sestupujícímu z extraligy. Z 1-M sestoupil Prosek a Poštorná. Z kvalifikace postoupil Sokol Hrotovice a Slavia Plzeň. Díky rozšíření extraligy byla účast v ní nabídnuta několika klubů z 1.ligy včetně EGE. Na nabídku kývla Odolena Voda. Volné místo v 1.lize doplnil Prosek.

Sezóna 2010/2011 - 1.místo

Do vánoční přestávky prohrálo EGE pouze jeden jediný zápas s Dobřichovicemi. V lednu si hráči vybrali tradiční úpadek formy a prohráli poslední 4 zápasy. Přesto skončili na prvním místě, což je v základní části dosud nejlepší výsledek klubu. Ve čtvrtfinále hráči EGE vyřadili nepříjemnou Českou Lípu 3:0 na zápasy, v semifinále si poradili s celkem MFF Praha rovněž 3:0 a spanilou jízdu za pomyslným titulem v první lize dokončili v nejkratší možné době výhrou 3:0 na zápasy proti celku Starého Města. V baráži o extraligu bylo nad jejich síly poslední extraligové Brno, kterému ve čtyřech utkáních podlehli 3:1. EGE tak pro sezónu 2011/2012 zůstává v 1. lize. Sestava EGE v sezóně 2010/2011: Jan Ulč, René Dvořák, Jan Pitner, Ondřej Pitner, Jan Plavec, Jaroslav Emmer, Martin Procházka, Martin Petr, Milan Sova, Miroslav Kozák, Jan Brett a Luďek Švejcar. Z VK Jihostroj občas naskočili Petr Michálek a Lukáš Dvořák.

Sezóna 2011/2012 - 2.místo

Triumf v základní části soutěže s bilancí pouhých třech prohraných utkání je dosavadním rekordem VK EGE České Budějovice. Dlouhodobou část se podařilo vyhrát s přehledem a náskokem 3 bodů na druhé Dobřichovice. Vývoj play-off zprvu kopíroval play-off předchozí sezóny. Česká Lípa byla zdolána 3:0 ve čtvrtfinále. Ani semifinálovou sérii s Kladnem hráči EGE neprodlužovali a zdolali protivníka v nejnižším možném počtu zápasů. V repríze loňského finále se Starým Městem ale ztratili hned první domácí zápas. Uspěli v druhém domácím klání a zaváhání napravili v první odvetě na půdě soupeře. Nedokázali však vyhrát druhé utkání ve Starém Městě a tak se o vítězi první ligy za stavu 2:2 rozhodovalo až v pátém zápase v Českých Budějovicích. Po velkém boji si pomyslné zlato a právo postupu do extraligy vyválčili hosté ze Slovácka. Baráž o první ligu čeká Brno B. Přímo z první ligy sestupuje Hradec Králové. Sestava EGE 2011/2012: Miroslav Kozák, Milan Sova, Jiří Suchan, René Dvořák, Ondřej Pitner, Jan Brett, Jan Pitner, Jaroslav Emmer, Luděk Švejcar, Jan Ulč a Jan Plavec. Z juniorů VK ČB vypomáhal hlavně Petr Šulista a také Antonín Bédi a Martin Pleva.

Sezóna 2012/2013 - 1.místo

Opět veleúspěšná sezóna. EGE v základní části skončilo druhé za Dobřichovicemi, opět po méně vydařeném závěru v lednu. V play-off zdolalo ambiciózní Nymburk 3:0 (3:2, 3:0, 3:0), ČZU B také 3:0 (3:0, 3:0, 3:1) a ve finále nedalo šanci Dobřichovicím po výborném výkonu také 3:0 (3:2, 3:2, 3:1). Postoupilo tak do baráže o extraligu, kde nestačilo na Ústí nad Labem 0:3 (0:3, 1:3, 2:3). O úspěch se zasloužili: O úspěch se zasloužili : trenér R.Dvořák, manažer B.Cháb a hráči A.Bédi (H), M.Kozák, M.Sova, L.Hrzán (H), M.Pleva (H), T.Svoboda, J.Emmer, J.Suchan, J.Ulč, J.Kratochvíl (H), J.Pochop, P.Šulista (H), během soutěže odešli O.Pitner a L.Švejcar. Sestupují Ervěnice, v kvalifikaci uspěla Plzeň a Choceň. Zápasy byly bodovány dle italského systému.

Sezóna 2013/2014 - 7.místo

Soutěž začala 27.9.2013 a pro EGE skončila 7.února 2014. Do letošního ročníku postoupila Sl.Plzeň a VK Choceň. Na postu trenéra vystřídal Z.Pekař R.Dvořáka.

Družstvo zaznamenalo propad v umístění proti předchozím létům. Nelze říci, že hráči EGE hráli špatně, ale podávali nevyrovnané výkony. V základní části skončili sedmí s bilancí 12 výher a 10 porážek, v play-off pak bylo družstvo vyřazeno v 1.kole družstvem ČZU Praha „B" poměrem 0:3 na zápasy s výsledky 1:3, 0:3 a 2:3. Velkým kladem sezóny je, že svou příležitost dostávají kadeti a junioři VK ČB.

Na výsledku se podíleli trenéři Z.Pekař a J.Emmer st., manažet B.Cháb, koordinátor V.Zach a hráči J.Emmer, J.Hegedus (H), V.Hornát (H), M.Kozák,J.Kraffer (H), O.Lopata (H), M.Pleva (H), J.Pochop, M.Procházka, M.Sova, J.Suchan, T.Svoboda, M.Tibitanzl (H), J.Ulč, A.Čtvrtník (H) a P.Novák (H).

Z 1-M sestupuje Sl.Plzeň, baráže se zúčastní volleyball Nymburk.

Sezóna 2014/2015 - 2. místo

V základní části skončilo EGE druhé za ČZU B, což byl přes nevydařený závěr po Vánocích (jako obvykle) výborný výsledek. V play-off vyřadilo S.Město 3:0 (3:0, 3:1, 3:0), ve druhém kole Volleyball Nymburk 3:2 (1:3, 3:1, 0:3, 3:2, 3:1) a postoupilo do finále proti ČZU Praha „B", kterému podlehlo 0:3 (0:3, 1:3, 2:3). Celkově v play-off obhájilo druhé místo ze základní části, což je obrovský úspěch.

Na úspěchu se podíleli trenér Z. Pekař, manažer B. Cháb a hráči A. Bédi,M. Kozák, L. Hrzán, J .Kraffer, O. Lopata, J. Pochop, J. Suchan, M. Sova, J. Ulč, M. Procházka, P. Moc, J. Jánský, T. Svoboda.

Postoupilo do baráže proti Havířovu, baráže se nezúčastnilo.

Z 1-M sestupuje Hradec Králové, kvalifikaci bude hrát MFF Praha.

Sezóna 2015 - 2016 - 6. místo

Do nové sezóny vstoupilo změněné VK EGE ČB, přestalo být samostatným subjektem a stalo se B družstvem VK ČB. Smyslem tohoto opatření je možnost hraní mladých hráčů VK ČB v 1.lize bez složitých administrativních jednání (hostování apod.)

Proti loňsku odešlo z 1-M Kladno, vrátila se Slavia H .Králové a z kvalifikace postoupily Domažlice.

V základní skupině skončilo VK EGE ČB šesté, když získalo 35 bodů (9x3 b.,2x 2 b.,4x 1 b., 7x 0 b.), postoupilo do play-off, kde hrálo v 1.kole proti Nymburku. V zápasech v Nymburku se potýkalo s nedostatkem hráčů (1:3,0:3), třetí zápas doma vyhrálo 3:2, ale ve čtvrtém prohrálo 1:3 a bylo vyřazeno. Celkově skončilo na 6. místě.

Do baráže o EX-M postoupily Dobřichovice (prohrály s Ústím 0:3).

Z 1-M sestoupily Domažlice, v kvalifikaci vypadla Sl.H.Králové a postoupily Beskydy a Tesla Brno.

Sezónu 2015-2016 odehrál tento kolektiv VK EGE ČB : trenér Z.Pekař, manažer B.Cháb, hráči.Červinka K., Emmer J. , Hrzán L., Humler F.,Jindra M., Koranda M., Kozák M., Kraffer J., Lopata O., Moc P., Novák P., Sova M., Suchan J., Tibitanzl M. a Ulč J.

Sezóna 2016 – 2017 - 4.místo

Po základní části bylo družstvo třetí, v play-off nejprve vyřadilo SG LD Brno 3:0 na zápasy, v semifinále prohrálo s Turnovem 0:3 a v zápase o třetí místo podlehlo Starému Městu v jednom zápase 1:3 doma.

Ve finále se utkala družstva Beskyd a Turnova, do baráže o extraligu postoupil Turnov po výhře 3:1 na zápasy.

Do druhé ligy sestupuje Nymburk, do kvalifikace o 1-M spadla TJ ČZU Praha.

Výsledné umístění je úspěchem vzhledem k zapracování kadetů a juniorů do družstva.

Na úspěchu se podíleli : trenér Z. Pekař, manažer B. Cháb a hráči K. Červinka, J. Emmer, F. Humler, M. Koranda,

M. Kozák, J. Kraffer, O. Lopata, P. Novák, J. Pochop, J. Polák, M. Sova, J. Suchan, M. Šotola, J. Ulč.

V některých zápasech alternovali M. Janda, P. Kohout, M. Jindra, J. Dvořák, D. Kubát, D. Roháček.

Po kvalifikaci postupují do 1-M TJ ČZU Praha a účast si koupil Nymburk.