Shrnutí zápasu 8. 11. 2014

Lídr je poražen. Karlovarsko bylo nad síly Budějovických

Jen do poloviny utkání se šlágr pátého kola UNIQA extraligy podobal předchozím venkovním zápasům Jihostroje. Poté už dominovali domácí volejbalisté, kteří s podporou svých fanoušků v zádech dokráčeli k další výhře v první sezóně klubu.
5. kolo, so 8. 11. 2014, 18:00
VK ČEZ Karlovarsko
3:1
-15, 24, 15, 21

VK ČEZ Karlovarsko: Bartůněk, Rojas, Koláček, Mihajlovič, Loftesnes, Sukuba - libero Pfeffer. Střídali: Málek, Bican. Trenér Petr Brom.

VK Jihostroj České Budějovice: Šulista, Sobotka, Habr, Kuliha, Mach, Kriško - libero Hupka. Střídali: Kraffer, Zapletal. Trenér Jan Svoboda.

Rozhodčí: Kvarda - Němeček
Čas:113 minut
Diváci: 680

Jihočeši vstoupili do střetnutí tak, jak byli při prvních dvou venkovních zápasech zvyklí. Aktivně. A tak se pomalu zvětšovala propast mezi oběma týmy. Českobudějovičtí byli evidentně posilněni podařeným výkonem proti Belchatowu a Karlovarsko si nevědělo rady s jejich útoky. Nefungovaly bloky, přes které se dařilo zakončovat, což Jihostroji přineslo vedení 22:15. S tím už nováček neměl možnost něco zásadního udělat a ztratil první set, kterému dali hosté tečku v podobě esa.

O poznání vyrovnanější bylo druhé dějství. V prvních výměnách si ani jedna ze šestic nedokázala vybudovat výraznější náskok. Nakonec to do svých rukou museli znovu vzít budějovičtí volejbalisté. Obětavá a v tu dobu strojově přesná hra slavila úspěch, proto se mohli radovat z pětibodového vedení. Najednou však domácí přidali na otáčkách a zahnali Jihostroj do kouta. Ze ztráty postupně ukrajovali, až ze slibného náskoku Českých Budějovic nebylo zhola nic. Ty ještě do koncovky vstupovaly lépe, jenže skóre 21:20 nebylo pro karlovarské hráče překážkou. Zlepšený výkon se zásadně projevil v dramatické koncovce, která nakonec díky bodům Mihajloviče a bloku Koláčka spadla do klína svěřencům trenéra Petra Broma. Stejně jako v předchozích dvou venkovních zápasech ztratili Jihočeši druhý set.

To však byla poslední podobnost s duely na palubovkách soupeřů. Karlovarsko od začátku ročníku potvrzuje svou sílu, a tak nebylo náhodou, že nová energie v podobě vyrovnání souboje s mistrem hnala jeho hráče kupředu. Do technického time-outu si přinesli vedení 8:4. Na začátku to ještě nemuselo být nic zásadního, ale opak byl pravdou. V bílých dresech hrající Západočeši náskok již nepustili. Hosté sice lehce ubrali při servisu Šulisty, nicméně dobrá pasáž přišla vzápětí vniveč. Prostřední část zcela jasně ovládli volejbalisté Karlových Varů a do závěru vstupovali s výsledkem 20:10. Velkou měrou se na tom podílel smečař Málek. Jihostroji se nedařilo, přes bloky procházel jeden míč za druhým, což nevěštilo nic dobrého. Lehkou korekci ještě zařídil během svého servisu Kriško, to ale bylo ze strany černobílých vše.

Do čtvrté sady vstoupili hosté prvním vítězným bodem. Hned poté se Karlovarsku podařilo vyrovnat a ukázalo, jak se bude úvod vyvíjet. Oba celky bojovaly na hraně maxima, ze kterého nakonec vytěžili o něco více domácí. Při vedení 9:8 se povedlo vytlouci bloky českobudějovických hráčů a znovu se začaly linkovat řádky prostřední pasáže setu. Za nepříznivého stavu 8:12 si kouč Svoboda vzal oddechový čas, ani on však nedokázal přerušit rozjetého soupeře. Následoval útok Jihočechů do sítě, další dvě nepovedené výměny a rázem vedl nováček 15:8. Došlo to až tak daleko, že na světelné tabuli svítil stav 18:9 pro Karlovy Vary. Petr Brom si už musel být jistý výhrou svého týmu. Jenže hosté vyždímali poslední zbytky sil a zdramatizovali koncovku sady. Domácím rozdíl devíti bodů téměř protekl mezi prsty a měli co dělat, aby nebylo srovnáno. Emotivní závěr navíc přiživil rozhodčí Kvarda udělením červené karty Filipu Habrovi. Až teprve druhý vyžádaný oddechový čas Západočechů za stavu 23:21 zastavil stíhací jízdu Jihostroje. Volejbalisté Karlovarska proměnili hned první setbol a zaslouženě porazili mistra extraligy.

Jan Svoboda, trenér VK Jihostroj České Budějovice:
Z naší strany to byl velmi dobrý začátek, ale od koncovky druhého setu jsme přestali hrát svou hru. Domácí pak v euforii utkání dohráli. Byli lepší v úspěšnosti z vysokých bodových míčů.

Petr Brom, trenér VK ČEZ Karlovarsko:
Chtěli jsme tlačit servisem, nedařilo se nám to. Zvládli jsme koncovku druhého setu, třetí jsme pak v euforii ovládli. Díky tomu, že jsme se vždy na začátku utrhli na větší bodový rozdíl, jsme koncovky v klidu dohrávali. Chci poděkovat divákům za fantastickou kulisu.