Shrnutí zápasu 29. 11. 2014

Ani z Liberce nevezou Jihočeši body

Další venkovní zápas UNIQA extraligy volejbalistům Jihostroje nesedl. Ačkoliv vstoupil do duelu lépe než domácí tým, který je momentálně v lepším rozpoložení, po vyhraném setu nestačil kontrovat na zlepšenou hru Dukly Liberec a ze severu Čech si odváží prohru 1:3 na sety.
8. kolo, so 29. 11. 2014, 18:00
VK Dukla Liberec
3:1
-23, 20, 24, 18

VK Dukla Liberec: T. Kriško, Galabov, Zajíček, Janouch, Patucha, Leikep - libero Kopáček. Střídali Staněk a Správka. Trenér Michal Nekola.

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Pleva, Habr, Šulista, Sobotka, Kuliha - libero Hupka. Střídali Zapletal a Michálek. Trenér Jan Svoboda.

Rozhodčí: Hudík - Kovář.
Čas: 108 minut.
Diváci: 1050.

Jihostroj začal proti Liberci aktivně a využil jeho chyb, po kterých se dostal do dvoubodového vedení. Dukla však vzápětí srovnala na 4:4. Až při podání Plevy se povedlo znovu odskočit, protože domácí špatně přijali. Jihočeši vedli 8:6. Příjem Libereckých byl asi nejpalčivějším problémem, díky kterému se Budějovickým dařilo udržovat, ale nenavyšovat vedení. Při druhém technickém time-outu byl stav 16:14 pro hosty. Po návratu na taraflex však bylo srovnáno. Ani jeden z týmů nepředváděl pohledný volejbal, Dukla se nemohla dostat do výkonu proti Karlovarsku. Pro Jihostroj jenom dobře, ten před koncovkou opět odskočil, tentokrát ale na tříbodový rozdíl. Jenže domácí zabojovali, několikrát vytloukli českobudějovické bloky a srovnali na 20:20. V koncovce prvního setu však Liberci nepomohl ani zkušený Staněk, a tak Jihočeši zvítězili těsně 25:23.

Druhá sada ale začala úplně jinak, Liberec chtěl napravit svůj nezdar a vstoupil do dějství daleko lépe. Budějovickým se nedařila nahrávka, ani příjem, proto se na taraflex podíval jak Petr Zapletal, tak Petr Michálek. Vedení Dukly 13:7 se postupně krátilo a Jihostroj cítil, že by do koncovky nemusel vstupovat v závěsu. To se nakonec povedlo ještě před ní, protože Liberec vedl pouze 18:17. Krátce nato ale přestaly hostům fungovat bloky a Severočeši na tom byli podobně jako jejich soupeř v prvním setu, vedli 20:17. Po vyvolaném oddechovém čase trenéra Svobody sice České Budějovice zlepšily hru, na obrat ve vývoji to už ale nestačilo. Dukla výsledkem 25:20 srovnala stav duelu.

Nejvyrovnanější začátek přinesla třetí část. Přetahovaná o každou výměnu skončila až těsně před technickým time-outem, kde se více prosadili domácí a dostali se do vedení 8:6. To následně navýšili a odskočili na rozdíl čtyř bodů. Hosté se však nehodlali s nepříznivým výsledkem smířit, zlepšili svůj příjem a od toho se odvíjela i zlepšená hra týmu. Jihostroj se vrátil a s Libercem sváděl napínavou bitvu v koncovce třetího setu. Přestože to jednu chvíli vypadalo, že by mohl jít znovu do vedení a zajistit si bod z venkovního hřiště, Dukla dokázala strhnout dramatickou zápletku na svou stranu.

A od začátku čtvrté sady šel Liberec jasně za ukončením celého zápasu. Rychle vybudovaný náskok Dukly začal narůstat a Jihočeši měli problémy zastavovat útoky soupeře. Když už se naopak dostali do zakončení hosté, jen těžko přecházeli přes bloky červenožlutých. Trenér Svoboda ještě dokázal své svěřence namotivovat k drobné korekci skóre, na přímý kontakt se soupeřem však nedošlo. Severočeši vedli před koncovkou 20:15 a takový stav již za žádnou cenu nehodlali pustit. Naopak Českobudějovičtí set pouze dohráli, kapitulovali v něm a z města pod Ještědem si neodvážejí ani bod.