Shrnutí zápasu 18. 1. 2013

Jihostroj nestačil v prvním utkání vyřazovacího kola poháru CEV na Ankaru

Ve velmi pohledném utkání, ve kterém rozhodovaly zejména koncovky a kvalitnější servis, podlehl Jihostroj Turecké Ankaře 1:3. Naděje na postup do semifinále poháru CEV však ještě žije, jelikož příští týden Jihostroj sehraje odvetu v Turecku a pokud by uspěl, rozhodne o postupujícím zlatý set.
, čt 17. 1. 2013, 18:00
Piyango Ankara
1:3
20, -15, -23, -25

VK Jihostroj České Budějovice: Pláteník, Fila, Novotný, Zapletal, Sobotka, Mach, libero – Michálek (Habr, Kriško, Sukuba).

Piyango Ankara: Ivovič, Vemič, Gjorgiev, Yilmaz, Emet, Ugur, libero - Tokgoz

GJORGIEV Nikola 21 bodů, Novotný Jakub 18 bodů.

Do úvodu první sady jako by domácí přímo vlétli a už při podání Jakuba Novotného, který ihned zaznamenal přímé eso, se ujali vedení o dva body. Turecký tým se ve střední části setu rozehrál, ale domácí si skvělým servisem a obranou na síti vybojoval 4 bodový náskok 19:15. Tento náskok se domácím v koncovce podařilo ještě navýšit a v klidu dohrát koncovku prvního setu do konečných 25:21.

0:4 byl v úvodu druhé sady stav, ve kterém si trenér domácích musel vzít oddechový čas, aby Turecký nástup zastavil. Ankara začala perfektně bránit a prakticky nebylo možné jim položit míč na zem. Za krátkou dobu však Jihočeši stáhli skóre na rozdíl jednoho bodu. Ve střední části setu se na Turecké straně vypjali k neuvěřitelným výkonům Srbští smečaři, zásluhou jejichž podání a perfektní obrany si Ankara vybudovala velice solidní náskok 9:16. Na České straně tak došlo k několika střídáním a na hřišti se objevili Rojas, Habr, Sukuba a Kriško. Druhý se nedopadl pro domácí dobře a hosté si tak připsali snadné vítězství 15:25.

Mladý nahrávač Habr, který na hřišti zůstal i v setu třetím, jakoby vnesl na hřiště svěží vzduch, a pod jeho vedením šel Jihostroj do prvního technického time outu s vedením 8:5. Díky dobré obraně svůj náskok ještě domácí navýšili na slibných 11:7. I když domácí ještě svůj náskok navýšili, Tureckému týmu se podařilo náskok smazat a do koncovky se šlo za stavu 20:20. V koncovce byli o něco preciznější hosté, kteří díky bezchybnému útoku zvítězili 23:25.

I ve čtvrté sadě si hosté záhy vypracovali náskok, ale dobrá obrana Budějovic zařídila obrat skóre na 11:10. Do druhého oddechového času se šlo s náskokem domácích hráčů 16:14. Záhy se na palubovce objevil nahrávač Zapletal. Při podání za stavu 17:16 pro domácí se Petr Pláteník po dopadu ze servisu ocitl na palubovce. S velmi nepříjemnou grimasou, způsobenou pravděpodobně bolestí zad, byl poté odveden masérem Hochem do šatny. Na hřiště se vrátil smečař Fila. Ankara poté řadou ubráněných míčů otočila skóre na 20:21. Neuvěřitelně dramatická koncovka, ve které měl Jihostroj nejprve náskok bodu a po té zase hosté vrcholila za stavu 25:25. Zde však hosté lépe podávali i přihrávali a tak čtvrtý set skončil v poměru 25:27.

Milos Vemic:„My jsme sem přijeli s obrovskou chutí k vítězství. Náš tým nepatří v Turecku k těm velkým a je to naše první účast v Evropském poháru. Velice podrobně jsme sledovali hru Jihostroje, který je bezesporu dobrým týmem a to se nám pravděpodobně vyplatilo. Nakonec si myslím, že rozhodla naše větší přesnost a malinko větší počet chyb v koncovkách na straně Jihostroje. Jsme velice šťastní, že jsme zde vyhráli, ale je to teprve první krok, ještě musíme zvítězit doma, kde máme před sebou velmi těžký zápas v lize a tak bude záležet na tom, jak rychle se zotavíme.“ Zhodnotil utkání smečař Ankary Vemič.

Jakub Novotný:„Zápas jsme prohráli v koncovkách 3. a 4. Setu, kde jsme dostali vždy pár es s velmi těžkých servisů. Celkově se dá říct, že soupeř asi lépe podával a hlavně na servisu zabral vždy v pravý čas a smazal naše vedení, které jsme měli ve střední části 3. i 4. setu. Škoda je zejména setu čtvrtého, ve kterém nás možná rozhodilo zranění Petra Pláteníka. Vyhrát u soupeře bude velmi těžké, nicméně my uděláme vše co bude v našich silách.“ Uvedl po utkání zklamaný Jakub Novotný.