Shrnutí zápasu 22. 2. 2022

Jihostroj přetlačil Karlovarsko v tie-breaku a získal Český pohár!

Finále Final Four Českého poháru bylo reklamou na volejbal. V nervydrásajícím utkání svedly dva nejlepší české kluby – Jihostroj a Karlovarsko – vyrovnanou bitvu, kterou rozhodl až napínavý tie-break. České Budějovice v něm byly úspěšnější a po roční odmlce získaly opět domácí pohár. Jihostroj vyhrál Český pohár celkově už poosmé!
Český pohár – Finále, po 21. 2. 2022, 17:00
VK ČEZ Karlovarsko
2:3
25:20,21:25,22:25,25:17, 13:15

VK ČEZ Karlovarsko: Wiese, Patočka, Keemink, Vašina, Zajíček, Indra, libero Pfeffer. Střídali: Fišer, Ihnát

VK Jihostroj České Budějovice: Licek, Polák, De Amo, Stoilovič, Mach, Schouten, libero Kryštof. Střídali: Sedláček, Michálek, Piskáček, Juračka, Šulista

Nejvíce bodů: Indra 25, Vašina 17, Wiese 16 – Schouten 21, Stoilovič 15, Michálek 10

Útoky: 63:46

Esa: 6:14

Bloky: 12:11

Chyby soupeře: 25:31

Rozhodčí: Rychlík a Kovář jun.

Diváci: 545

Začátek zápasu je, jak se očekávalo, vyrovnaný, i přes pár nevynucených chyb na obou stranách je stav vyrovnaný 5:5. Přestože se Karlovarsko dostalo do dvoubodového náskoku, při servisu Schoutena se podařilo Jihostroji vyrovnat, 9:9. Zatím je to z obou stran trochu nervózní začátek a aby ne, jde o první vrchol letošní volejbalové sezóny. Blížíme se do poloviny setu a po esu karlovarského nahrávače Keeminka a bloku Zajíčka se Západočeši ujímají tříbodového vedení (14:11) a českobudějovický trenér Dvořák využívá první oddechový čas. Blíží se koncovka, Jihočeši sahají k druhému time outu, ale Karlovarsko si stále udržuje mírné vedení (17:14). Západočeši zatím lépe brání nad sítí a blokem přidávají na náskoku. Trenér Dvořák posílá na posílení obrany Sedláčka místo De Ama a na servis Piskáčka. A to se vyplatilo, Jihostroj nutí trenéra Nováka k prvnímu oddechovému času a snižuje na 20:18. Další bod to již nepřineslo a trenér Dvořák střídá zpět. Nicméně Karlovarsko zatím přijímá bez chyb a to ulehčuje práci jejím smečařům, kteří jsou na side outu bezchybní, 23:20. Karlovarsko je více ve hře, jak technicky, tak i emočně a Vašina esem ukončuje první set, 25:20.

Trenér Jihostroje musel něco změnit a do druhého setu místo Licka nastupuje na smeči Michálek. Karlovarsku se začíná dařit i na servisu a Adam Zajíček si připisuje eso. Nicméně Jihostroj se brání zuby, nehty a udržuje stále jednobodový odstup, 4:3. Karlovarsko je nyní jednoznačně lepší na obraně a když jeho smečaři nekazí na útoku, odskakují Jihostroji o tři body, 6:3. Ne, Jihostroji se na příjmu nedaří, další bod přímo z podání dává Karlovarsku pohodlný čtyřbodový náskok. Jihostroj musí zabrat hlavně na obraně. Ke zteči na podání zavelel kapitán Jihostroje Radek Mach, jeho nepříjemná plachta nyní trápí přijímače Karlovarska, 9:8. Vyrovnání esem zařizuje Schouten (10:10) a Jihostroj je zpátky v zápase. Stoilovič napodobuje Schoutena a přidává další eso. Nicméně stále se Jihočechům nedaří soupeře dorazit, 14:13. Další eso přidává Sedláček, servis teď Jihostroj drží nad vodou. Nevynucená chyba Západočechů posílá Jihostroj do vedení a trenéra Nováka nutí k prvnímu time autu, 15:16. De Amo přidává další dvě esa a Jihočeši jsou poprvé v dvoubodovém náskoku. Trenér Novák střídá Wieseho, přichází Ihnát. Budějovice nyní „ničí“ karlovarské přihrávače, 15:20. Jihostroj jde do koncovky po esu Michálka s pohodlným náskokem, 16:21. České Budějovice se dostávají do zápasu i emočně, což je vidět hlavně na Sedláčkovi. Jihostroj má k dispozici pět setbolů. Karlovarsko odvrátilo dva setboly a trenér Dvořák se bere druhý oddechový čas, 21:24. Zajíček kazí servis a na sety je srovnáno, 1:1. Tento set rozhodl servis Jihostroje, resp. počet es, který není v jednom setu obvyklý.

Hned na začátku třetího setu odskočilo Karlovarsko o dva body a tento náskok si udržuje hlavně pomocí dobrých bloků. Po třetině setu je opět srovnáno, 9:9. Před fantastickou diváckou kulisou se hraje výborný volejbal. Karlovarsko po servisu Keemninka opět odskakuje a trenér Dvořák sahá po prvním time outu, 11:9. Esem si opět pomáhá De Amo a je opět srovnáno, 12:12. V polovině setu jsou oba týmy na side outu bezchybní a stav je stále vyronaný, 15:15. První time out si bere trenér Novák, aby zastavil na servisu Schoutena,15:17. Karlovarsko nyní drží Lukáš Vašina. Západočeši musí ale přidat na servisu, jinak se Českobudějovičtí budou špatně bránit. Jdeme do koncovky a Jihostroj má pouze jednobodový náskok, 19:20. Radek Mach si počkal zkušeně na Wieseho (19:22) a stejně tak si na bloku počkal i Keemnink na Stoiloviče a Wiesse na Schoutena a na drama je zaděláno, 22:22. Trenér Dvořák time outem zastavuje na servisu Indru a velké nedorozumění na straně Karlovarska dává dva setboly Jihostroji. Radek Mach výborným servisem připravil obranu svým spoluhráčům, Schouten proměňuje hned první setbol a Jihostroj otáčí zápas, 1:2.

Čtvrtý set začíná Schouten hned esem a následně přidává eso Stoilovič, 1:3. Karlovarsko se musí trefit do servisu, jinak to s rozjetým Jihostrojem bude mít těžké. To se daří Wiesemu (2 esa) a otáčí začátek setu, 5:3. Trenér Dvořák musí sáhnout k prvnímu oddechovému času. Po hrubce Zajíčka je opět srovnáno, 7:7. Karlovarsko po sporné challenge odskakuje při Vašinově servisu na 10:7. K útoku velí opět českobudějovický kapitán Mach na servisu. Karlovarsko pomalu, ale jistě odskakuje (12:9) a to opět přinutí trenéra Dvořaka k time outu. Ale Jihostroji se nyní nedaří ubránit Indru a rozdíl je již čtyřbodový. Karlovarsko vsadilo na risk na servisu a vyplácí se, Jihočeši nemají nyní z čeho útočit a balony odevzdávají zadarmo,16:11. Náskok Západočechů před koncovkou vypadá již velmi nadějně, 18:11. Jihostroj přistupuje k dvoustřídání, kdy na hřiště přichází Piskáček s Lickem. Nicméně tlak Karlovarska se nedaří zastavit a jeho náskok se zdá v tomto setu nedostižný, 20:12. Jihostroj již střídá lavičku (přichází Šulista), aby dal svým klíčovým hráčům odpočinout před již velmi pravděpodobným pátým rozhodujícím setem. Karlovarsko je rozjeté a nechce nechat Jihočechy nadechnout. Odpočinout si jde i Radek Mach, přichází Pepa Polák, 23:14. Michálek přidává eso a trenér Novák si bere oddechový čas, aby zklidnil velice nervózní atmosféru. Polákovo eso již přichází asi pozdě a další servis jde do pásky. Je srovnáno 2:2 a o vítězi Českého poháru rozhodne tiebreak.

Jihostroj začíná rozhodující set zostra, nad sítí vládne Sedláček, na servisu Schouten (0:3) a trenér Novák musí sáhnout k time outu. Po něm jeho svěřenci snižují při servisu Zajíčka a chybě na útoku Schoutena. Karlovarsko ale svůj první Český pohár chce a ujímá se vedení při servisu Indry, 5:4. Eso De Ama posílá Jihostroj do dvoubodového vedení a přichází změna stran, 6:8. Na hřiště přichází na příjem Ihnát, Jihostroj ubránil Vašinu a Stoilovič skládá (7:10) a Jirka Novák musí sáhnou po svém posledním time outu. Indra se nemýlí a snižuje na 9:11. Obrana Karlovarska a útok Vašiny zadělávají na pěkné drama. Trenér Dvořák si bere oddechový čas (11:12) a na servisu má Karlovarsko Zajíčka. Blok Indry srovnává stav 12:12. Hrubka po chyceném míči Karlovarska a následné eso Stoiloviče dává Jihostroji první mečbol. Indra kazí servis a je konec. Český pohár mužů 2021/2022 získává Jihostroj České Budějovice.

Autor: Jiří Carba

Záznam utkání najdete ZDE!

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Rozhodla jedna, možná dvě chyby. Byl to souboj servisů, ale mě ani nemrzí, že jsme na něm trochu zvolnili. Spíše mě mrzí nevynucené chyby. Gratuluji Jihostroji a my si musíme holt zase rok počkat.

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Zápas se přelíval podle toho, komu šel servis. V tie-breaku rozhodl jeden míč, ale to tak v takto vyrovnaných zápasech bývá.

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Byl to souboj servisů. První set se dařil Karlovarsku, druhý a třetí set nám. Ve čtvrtém nás zase rozstřílel soupeř a tie-break rozhodlo naše eso na 14:12. My se s Karlovarskem známe tak dobře, že oba týmy vědí, že bez rizika na servisu to nejde.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Karlovarsko nás donutilo jít o level výš. Byla to skvělá reklama na volejbal a my jsme byli asi šťastnější. Musím poděkovat klukům a celému realizačnímu týmu. Zároveň chci říct, že Karlovarsko hrálo výborný volejbal.