Shrnutí zápasu 17. 12. 2022

Jihostroj podlehl Lvům v tie-breaku a domácí neporazitelnost končí

Domácí utkání Jihostroje mělo v prvním dvou setech klasický scénář. Českobudějovičtí zaspali v prvním setu a ve druhém se dostali do herní pohody. Jenže třetí sadu vyhráli Lvi a Jihostroj v čtvrtém setu musel bojovat o tie-break. Na ten sice Jihočeši dosáhli, ale v rozhodujícím pátém setu už kralovala Praha, která si jako první připsala výhru v českobudějovické Sportovní hale.
16. kolo, so 17. 12. 2022, 18:00
VK Lvi Praha
2:3
22:25, 25:16, 18:25, 25:17, 10:15

VK Jihostroj České Budějovice: Giraudo, Licek, Ondrovič, M. Kriško, Stoilovič, Polák, libero Kovařík. Střídali: van Schie, Michálek, Velát

VK Lvi Praha: Vodička, McCarthy, Schouten, T. Kriško, Todua, Janouch, libero Moník. Střídali: Tibitanzl, Čech, Pliasecký, Smith, libero Tláskal

Nejvíce bodů: M. Kriško 27, Ondrovič 14, Polák 13 – Schouten 16, T. Kriško 13, McCarthy 10

Útoky: 51:41

Esa: 9:8

Bloky: 14:10

Chyby soupeře: 26:39

Rozhodčí: Grabovský a Kovář jun.

Diváci: 820

Jak je již zvykem, Jihostroj nechal na domácím hřišti v prvním setu vynikat soupeře. Lvi Praha se třemi bývalými českobudějovickými volejbalisty byli velmi nabuzení, a především Schouten děsil domácí hráče svou obávanou dělovkou. Jihostroj navíc do zápasu musel nasadit své druhé libero Kovaříka, jelikož kapitán Kryštof nebyl po nemoci v nejlepší kondici. Jihostroj však s Pražany držel krok a dokázal zdramatizovat i koncovku. Na jejím konci ale byl Schouten, který vytloukl domácí blok – 22:25.

Klasický scénář domácích utkání Jihostroje se naplňoval i ve druhém setu. Domácí začali předvádět svůj volejbal a skvěle hrál univerzál Michal Kriško. Jihostroj držel v celém setu poměrně pohodlné vedení, skvěle na bloku pracovali Ondrovič a Polák. Nepříjemný moment se odehrál ke konci setu, kdy zůstal na palubovce ležet hostující Smith. Zranění kotníku mu bohužel nedovolilo v utkání pokračovat. Druhý set byl jednoznačně pro Jihostroj – 25:16.

Třetí set už však nebyl podle zaběhnutých osnov. Jihočeši sice slibně začali a udržovali si zhruba tříbodový náskok, jenže Lvi začali utahovat. Schouten si připsal sérii bodů a domácím tolik nešel servis. Hosté z Prahy si nakonec v koncovce vytvořili tak velký náskok, že domácí nestačili set ani zdramatizovat – 18:25.

Domácí se ve čtvrtém setu ocitli pod tlakem, nemohli si dovolit další zaváhání. A tak od začátku diktovali tempo hry. Giraudo zpřesnil nahrávku a Michal Kriško skládal balony na zem. Spolehlivě hrál na liberu také Kovařík. Hosté se snažili a zdramatizovali koncovku. Na vítězství to však nestačilo – domácí vyhráli přesvědčivým rozdílem 25:17.

O osudu utkání tak musel rozhodnout tie-break. Fanoušci Jihostroji přidali na intenzitě fandění, hosté však domácím v úvodu setu o několik bodů utekli. Českobudějovičtí se snažili ještě koncovku zdramatizovat, ale Lvi odskočili do vedení 14:9, a to už Jihostroj zvrátit nedokázal. Praha se tak stala prvním týmem, který dobyl českobudějovickou Sportovní halu.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Mám k nám jedinou výtku, kterou je třetí set. Začali jsme dobře, ale pak jsme bohužel ztratili koncentraci. Tohle je bohužel naše největší slabina a musíme to změnit. Jinak gratuluji soupeři, který byl nakonec na servisu o něco šťastnější a lepší.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Škoda, že jsme prohráli zrovna v domácím prostředí. Myslím si, že si za to můžeme sami. Odehráli jsme náš klasický první set, pak jsme se výborně vrátili do hry, jak už tady bývá tradicí. Nicméně jsme se sami pohřbili ve třetím setu, kdy jsme Prahu tlačili, ale každý si chtěl povídat s rozhodčím nebo protihráči. Do té doby jsme hráli dobře, ale najednou to bylo, jako když mávnete proutkem – ztratili jsme kvůli tomu koncentraci. Gratuluju Praze, my se v tomhle musíme ponaučit.

Juan Manuel Barriel (trenér VK Lvi Praha): Zápas byl nahoru dolů. Začali jsme slušně a myslím si, že nejdůležitější činností byl servis. Domácí měli dobrý servis hlavně ve druhém a čtvrtém setu, které také díky tomu vyhráli. Tie-break jsme vyhráli my hlavně díky Caseymu Schoutenovi a Tomáši Kriškovi. Byla to velmi vydřená výhra ve vyrovnaném zápase.

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Dvakrát jsme během utkání vypadli z rytmu, bylo to ve druhém a čtvrtém setu kvůli servisu domácích. Vždycky jsme se následující set vrátili. Všichni odvedli super práci pro tým.