Shrnutí zápasu 26. 1. 2014

Jihostroj prodloužil vítěznou sérii na devět zápasů

Patnácté kolo volejbalové Uniqa extraligy nabídlo několik zajímavých utkání. Jedním z nich byl i souboj pražského ČZU s loňským vicemistrem z Budějc. Jihočeši byli povzbuzeni šňůrou osmi duelů bez porážky a také čtvrtečním pohárovým triumfem nad Brnem 0:3.
15. kolo, so 25. 1. 2014, 17:00
VK Lvi Praha
0:3
-23, -21, -19

VK Lvi Praha: Démar, Marel, Lohr, Finger, Böhm, Pajma, libero Pfeffer. Střídali Galabov a Záveský. Trenér Jan Malina.

VK Jihostroj České Budějovice: Habr, Michálek, Kuliha, Sobotka, Mach, Kriško, libero Hupka. Střídali Zapletal, Fila a Sukuba. Trenér Jan Svoboda.

Čas: 79 minut. Nejvíce bodující hráči: Finger 15, Lohr 8, Galabov 7 - Kriško 18, Sobotka 11, Fila 8. Rozhodčí: Velinov, Činátl. Diváci: 500.

První duel mezi Jihostrojem České Budějovice a ČZU Praha, který se v listopadu odehrál na palubovce budějcké Sportovní haly, skončil až v tiebreaku vítězstvím Budějčáků a byl tedy tou nejlepší pozvánkou na odvetné utkání v hlavním městě.

Hráči domácího ČZU vstoupili do utkání velmi aktivně. Tvrdým servisem a precizní hrou na bloku si vypracovali několikabodové vedení. Výsledková tabule ukázala pro domácí lichotivé vedení 18:10.

Trenér Svoboda musel v průběhu prvního setu sáhnout ke dvěma oddechovým časům, aby přibrzdil rozjeté domácí. To se mu naštěstí podařilo. Jihočeši zkvalitnili svou hru a začali Pražany dotahovat. V koncovce Jihostrojáci prodali své zkušenosti a zvítězili nejtěsnějším rozdílem 25:23.

Úctyhodný obrat první sady dostal českobudějovické volejbalisty na koně a domácí se dostali do útlumu. Jihostroj si postupně vypracoval náskok až na 7:16. Na pozoru se musel mít při podáních a útocích domácího Fingera. Ani jeho tři přímé body ze servisu však domácím nepomohly zvrátit průběh druhé sady. Zvládnutou koncovkou si ji opět připsali hráči z jihočeské metropole.

Nabuzení Budějčáci vstoupili dobře i do třetího setu a velice rychle si vypracovali vedení 1:5. Následně Jihostroj lehce polevil v koncentraci a Pražané se na něj dotáhli. Po sporném míči v polovině třetí sady a následných protestech dostala českobudějovická lavička ve volejbalu málo vídanou červenou kartu!

Poté bodoval z podání junior Galabov a ČZU se dostalo do vedení 12:11. Tato situace doslova vytočila kouče Svobodu, který si ulevil krásným fotbalovým nákopem čísel na střídání. Za tuto ekvilibristiku si však nevysloužil hodnocení Jaro Slávika v talentové soutěži, ale druhou červenou kartu pro lavičku Budějovic.

Následoval time Jihočechů, kteří museli přenést svou koncentraci směrem k palubovce a ne k hlavnímu rozhodčímu. To se jim povedlo, pohlídali si závěr třetího setu a zvítězili 25:19.

Střetnutí, které bylo volejbalovými odborníky označované za souboj univerzálů Fingera s Kriškem, tak vyznělo lépe pro českobudějovického ranaře. Ten si v utkání připsal osmnáct bodů. Velice dobrým výkonem se blýskl Vladimír Sobotka, který si připsal bodů jedenáct.

„Utkání rozhodl náš nedohraný první set, kde jsme měli značný bodový náskok, který jsme nedokázali využít. Bohužel nás to dostalo ve druhém setu do útlumu, ze kterého jsme se dokázali dostat jenom chvílemi,” řekl kouč vysokoškoláků Jan Malina.

„Jsem rád za to, že družstvo zvládlo nepříznivý stav v prvním setu. Rozhodující pro další vývoj utkání bylo nasazení našich hráčů a lepší obrana i dohrávka,” zhodnotil zápas trenér Jihostroje Jan Svoboda.