Shrnutí zápasu 1. 2. 2014

Jihostroj porazil Zlín a pokračuje ve vítězné sérii

Extraligoví volejbalisté Českých Budějovic přivítali na své palubovce průběžně třetí Zlín, který překvapivě vypadl z Českého poháru, když prohrál zlatý set s Příbramí. Hosté po Novém roce nemají formu, jakou se mohli pyšnit na začátku sezony, ale stále je to velmi nebezpečný černý kůň soutěže.
16. kolo, so 1. 2. 2014, 18:00
VSC Fatra Zlín
3:1
-21, 13, 19, 25

VK Jihostroj České Budějovice: Zapletal, Mach, Sobotka, Fila, Michálek, Kriško, libero Hupka. Střídali Habr, Šulista a Kuliha. Trenér Jan Svoboda.

VSC Fatra Zlín: P. Bartoš, Kostoláni, Kotas, Navláčil, Kolář, A. Bartoš, libero Obdržálek. Střídali Přikryl, Vašíček, Uchytil a Luan. Trenér Roman Macek.

Čas:111 minut. Rozhodčí: Dmejchal, Hudík Nejvíce bodující hráči Jihostroje:Kriško 18, Fila 13, Kuliha 10, Mach 10 Nejvíce bodující hráči Zlína: Bartoš 14, Kotas 11, Kostoláni 8

První set začal Jihostroj výborně a rychle vedl 8:4, když se prosazovali hlavně Mach s Filou. Postupně se však Zlínští díky kvalitnímu servisu vrátili do zápasu a Budějovičtí se naopak začali vytrácet z palubovky. Došlo na střídání, na hřišti se postupně objevili Kuliha, Habr a Šulista, kýženou změnu ale nepřinesli, a tak set skončil v poměru 21:25 pro Zlín.

Do druhého setu vstoupili domácí s Habrem na nahrávce. Změna se bohužel na hře nijak neprojevila, a tak trenér Svoboda zastavoval soupeře time-outem za stavu 3:6 pro Zlín. Až tento krok znamenal očekávaný obrat a Jihočeši začali Zlín přehrávat. Radek Mach svou sérií otočil skóre a vývoj utkání se zcela změnil.

Za stavu 17:12 pro domácí přišel na podání Filip Habr a třemi velmi kvalitními podáními připravil půdu pro zisk tří bodů. Za stavu 23:14 se zdálo všechno jasné, ale přišlo polevení ze strany Jihočechů a Zlín korigoval na 23:17. Fila se posléze prosadil, získal 24. bod pro domácí a následné Kriškovo kvalitní podání znamenalo konec setu, který tak skončil 25:19 z pohledu domácích.

Třetí sadu začal Jihostroj oproti úvodnímu setu s Kulihou a Habrem. Habr pokračoval ve skvělém výkonu na nahrávce, ke kterému přidal skvělé podání, což znamenalo vedení 5:1 a time-out zlínského trenéra Macka.

Ani ten však nepomohl a domácí se postupně dopracovali k vedení 11:4, kdy si trenér Macek vybral druhý oddechový čas. Radek Mach šel na podání, přišly dva bloky a stav byl 13:5 pro Jihostroj. Sobotka se konečně trefil do podání a zvýšil vedení domácích na 19:8. Především zásluhou skvělého servisu skončil předposlední set 25:13.

Čtvrtá sada nabídla od začátku kvalitní podívanou, kdy se Zlín předvedl při obraně v poli, Jihostroj zas bavil povedenými útočnými kombinacemi. Do stavu 10:10 byl stav vyrovnaný a na hřišti se bojovalo o každý míč, ale příchod Filipa Habra na podání vždy znamená nebezpečí pro soupeře - a nejinak tomu bylo i nyní. Domácí borci vedli 16:13.

Bohužel přišla rychlá odpověď Zlína a stav se znovu srovnal na 17:17. Eso Sobotky znamenalo vedení Jihostroje 20:18. Následné zkažené podání Sobotky přišlo nevhod a díky esu Adama Bartoše bylo vyrovnáno - 20:20. Po výborném servisu Radka Macha zařídil Kriško první mečbol utkání, který odvrátil Kostoláni. Výborně v poli pak ale zahrál Hupka, nahrál na Kriška a Jihostroj porazil Zlín 3:1.

„Zlín se zlepšil a měl dobře přihráno, také servis se jim dařil. Změna rytmu na nahrávce určitě pomohla, Zapy (Petr Zapletal - pozn. autora) hraje trošičku jinak než Filip (Habr). Občas přišly série zkažených podání, které dokázal Zlín využívat. Když se nám zadařilo na podání, měli jsme utkání pod kontrolou,“ řekl po zápase domácí smečař Jan Kuliha.

„Měli jsme tam hluchou pasáž, kde jsme dostali hodně bodů. Nevím, jestli to bylo v koncentraci, ale tam nás Jihostroj dotáhl a dostal se do zápasu. Nebylo to o nich, bylo to hodně o nás. Jsme mladý tým a je těžké udržet se na vlně celou sezonu. Také přišla zranění a zatím to ještě není ono. Reprezentační kvalifikace v Opavě pro mě byla dobrou zkušeností. Myslím, že jsme měli na to, abychom Holanďany v prvním zápase porazili,“ zhodnotil sobotní duel i svůj start v národním dresu zlínský smečař Adam Bartoš.