Shrnutí zápasu 26. 2. 2023

Jihostroj padl s Karlovarskem 0:3 a Český pohár neobhájí

Semifinále Chance Českého poháru slibovalo vyrovnanou bitvu dvou velkých rivalů. Karlovarsko však zvládlo první dva sety poměrně jednoznačně a Jihostroj se začal dostávat do hry až ve třetím setu. Ani jeho zlepšený výkon na zdramatizování zápasu nestačil. České Budějovice vypadly v semifinále poháru a sen o obhajobě se rozplynul.
Český pohár – SF, ne 26. 2. 2023, 19:30
VK ČEZ Karlovarsko
VK Jihostroj České Budějovice
3:0
25:18, 25:19, 25:21

VK ČEZ Karlovarsko: Weir, Sasak, Ihnát, Zajíček, Keemink, Juhkami, libero Pfeffer. Střídali: Pastrňák, Lamanec, Kasan

VK Jihostroj České Budějovice: Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, Polák, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Kriško, Piskáček, Sedláček, libero Kovařík

Nejvíce bodů: Sasak 25, Ihnát 10, Weir, Zajíček a Juhkami všichni 6 – van Schie 13, Licek 5, Giraudo, Ondrovič a Michálek všichni 4

Útoky: 38:34

Esa: 7:1

Bloky: 11:4

Chyby soupeře: 19:19

Rozhodčí: Grabovský a Dušek

Diváci: 650

Začátek prvního setu druhého semifinále mezi Karlovarskem a Jihostrojem je, jak se také očekávalo, vyrovnaný. Karlovarští si udržují malý náskok, který chytrým „vytřením“ bloku smazává Licek, 8:8. Skóre se přelívá z jedné strany na druhou, ale když na servisu zaúřaduje Sasak, Vary odskakují na 11:9. Další eso přidává Ihnát a Jihostroj si musí brát první oddechový čas, 13:10. Karlovarsko je razantnější a přesnější na servisu a udržuje si čtyřbodový náskok, 16:12. Blíží se koncovka a klidnější do ní jde Karlovarsko, hlavně zásluhou razantního a přesného útokem středem. Českobudějovický trenér Zach si bere druhý time out, ale blok Západočechů je nyní nepřekonatelný, 20:16. Eso Sasaka dává Karlovarsku uklidňující náskok v koncovce, 22:16. První setbol připravuje útokem na srovnaný trojblok Ihnát. Licek kazí servis a Karlovarsko se ujímá vedení 1:0.

Začátek druhého setu kopíruje set první, „každý chvilku tahá pilku“, 3:3. Je to opět servis, jmenovitě Zajíček, který posílá Západočechy do vedení, 7:3. Bod po bodu Karlovarsko Jihočechům utíká, 9:4. Servis Jihočechů zatím na servis Karlových Varů nestačí, a to je důvod šestibodového náskoku Západočechů. A když se nedaří Jihostroji ani na útoku, tak trenér Zach musí začít míchat sestavou, místo Licka přichází Stoilovič. Jihostroj se snaží snížit, ale eso Juhkamiho udržuje Karlovarsku pohodový náskok před koncovkou druhého setu. Za nepříznivého stavu 13:20 přichází druhý oddechový čas Jihostroje, do hry vstupuje i druhé libero Jihostroje Kovařík a přichází nahrávač Piskáček a univerzál Kriško. Karlovarský univerzál Sasak sice kazí servis, ale náskok 23:16 by měl Západočechům v pohodě stačit na zisk druhého setu. Za stavu 24:19 ještě pro jistotu trenér Novák time outem zastavuje Ondroviče na servisu, následně druhý set ukončuje úspěšný útok Juhkamiho.

Třetí set zůstává hned od začátku Karlovarsko nad Jihostrojem a vede 4:1. Ale Jihočeši nyní zlepšili obranu nad sítí a srovnávají na 5:5. Západočeši odpovídají výbornou obranou v poli, bezchybnými bodovkami a opět utíkají o tři body, 8:5. I nadále si Karlovy Vary udržují mírný náskok. Pokud chce Jihostroj průběh tohoto semifinále ještě zvrátit, už nemá na co čekat. Západočechům se přestává dařit na útoku a Jihostroj otáčí skóre ve svůj prospěch, 13:12. Karlovarsko opět zpřesnilo hru, hlavně blok, a stav je hned naopak, Karlovarsko vede 16:14. A opět je vše jinak, obrana Jihočechů a následný útok Michálka posílá do vedení Jihostroj 17:16. Vypadá to na první dramatickou koncovku letošního Final Four, 19:19. Vše do svých rukou bere Sasak a esem přidává dvaadvacátý bod, 22:20. Karlovarsko má tři mečboly a z dramatické koncovky toho moc není. Hned druhý mečbol razantním útokem proměňuje nejlepší hráč utkání Sasak a Karlovarsko se může chystat na pondělní souboj s Libercem o cennou trofej..

Autor: Jiří Carba (CVF.cz)

Ohlasy

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Bylo důležité, že jsme zápas zvládli v hlavách. Tlak byl enormní a kluci to neuspěchali, hráli trpělivě. Servis takto umíme, ale důležité byly hlavy a hlavně, že jsme si to odpracovali a nechtěli to vyhrát hrrrr.

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Věděli jsme, že to bude fyzická, ale hlavně mentální bitva. Dokázali jsme hrát tak, jak jsme si řekli, hlavně v obraně na síti a v poli. Nezmatkovali jsme, i když jsme ve třetím setu prohrávali, pořád jsme si věřili. Rozhodla podle mě naše trpělivost.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Drama to nebylo, Vary hrály lépe a gratuluji jim k zaslouženému postupu. Rozhodovalo se v začátku prvního setu, kdy byl stav vyrovnaný, ale pak se trefily do servisu a nás odtáhly. Jakmile takhle silnému soupeři dáte šanci, tak ji hned využije.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Hodnocení je jednoduché. Varům se dařil servis a my jsme ho neustáli na přihrávce. Karlovarsko to pak mělo jednodušší při obraně na síti. Ve třetím setu jsme to trochu zdramatizovali, kdy jsme začali hrát konečně svoji hru, ale Karlovarsko je tak zkušený tým, že si to pohlídalo.