Shrnutí zápasu 27. 4. 2023

Lvi oplatili Jihostroji porážku. Finálová série je vyrovnaná

Stejně jako Jihostroj v prvním zápase, také Lvi Praha ve druhém finálovém duelu dokonale využili domácí prostředí. Českobudějovičtí vyzbrojení zhruba stovkou fanoušků o sobě dávali vědět v pražské aréně a sehráli dvě velmi napínavé koncovky. Nakonec to však nestačilo ani na jeden vítězný set. Série pokračuje v neděli ve Sportovní hale.
Finále – 2, čt 27. 4. 2023, 17:00
VK Lvi Praha
3:0
25:18, 34:32, 28:26

VK Lvi Praha: McCarthy, Schouten, Pessoa, Todua, Janouch, T. Kriško, libero Moník. Střídali: Tibitanzl, Kollátor, Vodička

VK Jihostroj České Budějovice: Stoilovič, Sedláček, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, libero Kryštof. Střídali: Michálek, M. Kriško, Leština, Polák

Nejvíce bodů: Schouten 24, Pessoa 12, Todua a T. Kriško 10 – van Schie 14, Licek 12, Stoilovič 11

Stav série: 1:1

Lvi nastoupili do druhého finále s daleko vyšším nasazením než v úvodním zápase. První sadu zlomili při podání McCarthyho. Nejdříve s přispěním jeho servisu a následné kvalitní obrany odskočili na 12:8, poté se při jeho další rotaci na podání dostali do vedení 22:15 a sadu už dotáhli – 25:18.

Do koncovky druhého setu šli s drobným náskokem hosté. Po vydařených servisech Girauda a Licka vedli 23:20. Za stavu 24:22 ze svého pohledu měli dva setboly, ale při obou ztroskotal jejich univerzál van Schie na bloku Lvů. Tím začala dramatická přetahovaná, v níž Jihočeši neproměnili sedm setbolů, naopak Pražané svou čtvrtou šanci trojblokem využili – 34:32.

I třetí sada připomínala přetahovanou. České Budějovice si v koncovce vypracovaly jeden setbol, ale ani tentokrát neuspěly. Lvi k radosti většiny fanoušků ve vyprodané Unyp areně využili třetí mečbol. To slovenský smečař Tomáš Kriško zasáhl míč v útoku hodně vysoko a vytloukl hostující trojblok – 28:26.

Autor: David Nejedlý (VK Lvi Praha)

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): Jsem rád, že jsme podali lepší výkon než v Budějovicích. Největší rozdíl vidím v přístupu, který byl mnohem lepší. Od začátku až do konce jsme byli agresivní a vycházelo nám podání. Takhle musíme pokračovat i příště a máme velkou šanci uspět.

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): O prvním finále jsme dlouho mluvili. Řekli jsme si hlavně to, že doma nemůžeme na nic čekat. Slíbili jsme si, že na Jihostroj vlítneme. Už obraz prvního setu ukázal, že nastoupili jiní Lvi. Důležité bylo, že jsme zvládli koncovky, především ve druhém setu, který jsme vyhráli 34:32. Moc nám pomohli fantastičtí fanoušci. Zdálo se mi, že snad celé utkání stáli a tleskali.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Zásadní bylo domácí prostředí, které Lvi dokonale využili. Doma před podporou domácích fanoušků prostě čapnete víc balonů. Mrzí mě, že jsme neuhráli ani jeden set, protože to bylo blízko, a mohli jsme to Lvům hodně zkomplikovat. Lvi měli štěstí, my jsme ho zase měli doma, a to k tomu patří. Měli jsme tu hromadu fanoušků a moc jim za to děkuju, protože to bylo fantastické. Těším se na pokračování v neděli doma. Nehraje se moc setů, ale je to finále, jak má být. Není nouze o drama.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Každý ze setů jsme začali maličko pasivně. Nicméně jsme se ve všech dokázali vrátit a v koncovkách měli svoje šance. Ty jsme ovšem kvůli menší odvaze a agresivitě nevyužili. Casey Schouten se asi rozhodl, že to vezme na sebe. U nás doma si na něj musíme dát daleko větší pozor.