volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 30. 4. 2023

První domácí prohra v play-off. Finálový mečbol získali Lvi

Počtvrté v řadě se českobudějovickým fanouškům podařilo přepsat rekordní návštěvu sezony. Skvělá kulisa ale tentokrát na vítězství nestačila. Lvi vyhráli první dvě sady a Jihostroj se dostal do hry až ve třetím setu. Ve čtvrtém dějství bojovali Jihočeši o tie-break, ale Praha zvládla koncovku lépe, a získala tak mečbol ve finálové sérii. Čtvrtý zápas je na programu ve středu v Praze.
Finále – 3, ne 30. 4. 2023, 18:00
VK Jihostroj České Budějovice
VK Lvi Praha
1:3
20:25, 22:25, 25:20, 22:25

VK Jihostroj České Budějovice: Stoilovič, Sedláček, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, libero Kryštof. Střídal: Michálek, Polák, M. Kriško, Piskáček, libero Kovařík

VK Lvi Praha: McCarthy, Schouten, Pessoa, Todua, Janouch, T. Kriško, libero Moník. Střídali: Vodička, Kollátor, Tibitanzl, libero Šálek

Nejvíce bodů: Licek 13, van Schie 12, Michálek 10 – Schouten 24, McCarthy 12, Todua a T. Kriško 10

Útoky: 40:45

Esa: 4:7

Bloky: 10:14

Chyby soupeře: 35:29

Rozhodčí: Rychlík a Činátl

Diváci: 2500 (vyprodáno)

Stav série: 1:2

Komentář

Při třetím finálovém utkání se už počtvrté v řadě přepisoval rekord návštěvnosti českobudějovické Sportovní haly v této sezoně. Zájem o vstupenky byl tak velký, že Jihostroj musel v den zápasu zastavit online prodej. Plná hala domácí hráče hecovala a České Budějovice šly do rychlého vedení 3:0. Vzápětí se však začal prosazovat univerzál Lvů Casey Schouten, který si přenesl skvělou formu z druhého zápasu. Jihostroj navíc kazil servis, což se v domácím prostředí příliš nestává. Pražané si vytvořili bezpečný náskok a domácí už nestačili ani zdramatizovat koncovku. Set skončil symbolicky neúspěšným servisem domácího Girauda – 20:25.

Ve druhém setu zápas pokračoval v podobném stylu. Jihostroji se nedařil servis, na kterém kupil chyby. Lvi naopak podávali skvěle a předváděli parádní zákroky v poli. Hosté si také ve druhém setu drželi poměrně bezpečný náskok a byli na vlně. Českobudějovický trenér Zach několikrát prostřídal a v jednu chvíli si zahrál druhý nahrávač Piskáček či univerzál Michal Kriško. Ani tyto změny ke zdramatizování druhé sady nestačily – 22:25.

Začátek třetího sedu byl z jiného soudku. Jihostroj nutně musel se zápasem něco dělat a bylo to znát. Na hřišti zůstal univerzál Kriško, ale vrátil se nahrávač Giraudo. Jihostroj měl v jednu chvíli dokonce pět českých hráčů na hřišti. Libero Kovařík vystřídal kapitána Kryštofa a osvědčil se. Domácí drželi dlouho mírné vedení – 8:4 či 10:6. Lvi se však ještě dokázali zvednout a dostat Jihostroj pod tlak. Utkání bylo velmi vyhecované a rozhodčí museli napomínat hráče z obou táborů. Jihostroji se v koncovce podařila bodová série a publikum se dostalo do varu. Praha tentokrát v koncovce neměla šanci – 25:20.

Čtvrté dějství začal lépe Jihostroj, a to především díky fantastické sérii na servisu nahrávače Girauda. Jihostroj vedl 6:2 a emoce proudily. Jenže Praha ukázala svou morální sílu a velmi rychle se dostala zpět do hry. Českobudějovičtí fanoušci táhli svůj tým za srovnáním skóre setů a hra byla vyrovnaná a plná zvratů. Několik sporných situací musel přezkoumat videorozhodčí. V koncovce se dostala Praha do trháku a Jihostroj byl o krok pozadu – 22:25. Jihočeši tak teprve podruhé v sezoně prohráli na domácí palubovce a oba skalpy si připsali pražští Lvi.

Ohlasy

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Praha zahrála velmi dobře a od začátku nás tlačila. Než jsme se s tím srovnali, tak to chvíli trvalo. Ztráta čtvrtého setu nás hodně mrzí, protože jsme chtěli lidem nabídnout pátý set. Z nějakého důvodu je na naší straně zbytečná nervozita. Všichni hráči bojují, dřou a chtějí. V posledních dvou soubojích ale prostě byla lepší Praha.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Opět tu byla skvělá kulisa, na kterou jsme se těšili. V prvních dvou setech se nám vůbec nedařil servis, což bylo rozhodující pro celý zápas. Chytali jsme se až ve třetím setu, který jsme urvali a vrátili se do zápasu. Bude to ještě těžká série, nic není hotové. Když Praha dokázala vyhrát u nás, tak proč my bychom nemohli vyhrát v Praze a vrátit sérii zpátky do Budějc.

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): Od začátku do konce jsme odehráli skvělý zápas. Jediné, co se nám nepovedlo, byl třetí set. Domácí se dostali do laufu a fanoušci nepřestávali svůj tým podporovat. Hrát v takové atmosféře je opravdu těžké.

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Fantastický výhra ve výborné atmosféře. Díky moc domácím divákům, a především těm našim – jsem moc rád, že nás takhle podpořili při venkovním zápase. Myslím si, že klíč byl v tom, že jsme ve vypjatých chvílích většinou udrželi chladnější hlavu a domácí jsme ubránili.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Ohlasy 23. 04. 2024

Sedláček: Chceme finále ukončit doma před našimi fanoušky

Shrnutí zápasu 23. 04. 2024

Jihostroj sahal po titulu, ale nezvládl tie-break. Série pokračuje ve čtvrtek doma