Shrnutí zápasu 13. 2. 2014

Jihostroj podlehl Liberci 2:3 a zůstal na druhém místě

Velmi dramatické utkání, které splnilo očekávání fanoušků, jak by měl vypadat boj o první místo extraligové tabulky, odehrál Jihostroj proti Dukle Liberec. Po prvních dvou vyhraných setech se bohužel domácí dostali do stejné situace jako na palubovce Dukly a prohráli 2:3.
18. kolo, čt 13. 2. 2014, 18:00
VK Dukla Liberec
2:3
20, 32, -23, -15, -12

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Sobotka, Kuliha, Michálek, Kriško, Zapletal, libero Hupka. Střídali Habr, Fila, Pleva a Šulista. Trenér Jan Svoboda.

VK Dukla Liberec:  Hadrava, Janouch, Beer, Staněk, Hýský, Burrow, libero Kopáček. Střídali Správka, Vencovcký a Leikep. Trenér Michal Nekola.

Čas: 126 minut. Nejvíce bodující hráči: Kriško 23 - Hadrava 26. Rozhodčí: Labašta, Velinov.

První sada se hned od úvodu hrála ve velkém tempu a hráči jakoby chtěli domácím fanouškům ukázat, že se hraje utkání o první místo v tabulce. Až do stavu 15:16 ani jeden z týmů příliš chyb neudělal, a tak bylo skóre stále vyrovnané. Po druhém technickém timeoutu domácí hráči zastavili Duklu dvěma bloky v řadě a odskočili na rozdíl třech bodů, který si udrželi prakticky až do koncovky a vyhráli tak první set 25:20.

Druhou sadu začali domácí ve velkém stylu a brzy vedli o čtyři body. Za stavu 17:13 tak nic nenasvědčovalo tomu, že by koncovka mohla být nějak dramatická, ale opak byl pravdou. Hned první jihočeský setbol poslal domácí podavač do autu, což by ještě tak nevadilo, ale když se pak Českobudějovičtí další dvě postavení neotočili, byl rázem stav 24:24 a drama bylo na světě. Oba dva týmy pak měly po několika setbolech, ale rozhodující nakonec bylo těžké podání Macha, následně ubráněný míč a vzápětí na setbol zablokovaný balon Sobotkou.

V dalším setu se zprvu mohlo zdát, že Jihočechy vypjatá koncovka druhé sady více unavila a do prvního technického timeoutu se šlo za stavu 2:8 pro Liberec. Jihostroj naštěstí přestal chybovat a hosté si naopak své nevynucené chyby brzy vybrali. Jihočeští volejbalisté tak stáhli skóre na rozdíl třech bodů poměrně včas. Za stavu 13:16 udělal Liberec další dvě chyby a rozdíl ve skóre byl pouze o jeden bod. Několik nepřesností na domácí straně však dovolilo Dukle opět odskočit na luxusní tříbodový náskok v koncovce, který na zisk setu již stačil.

Nevynucené chyby a horší příjem stály za velkým náskokem Dukly v úvodu čtvrté sady. Na hřiště tak poprvé přišel smečař Fila, aby zlepšil přihrávku i útok. Bohužel však Jihostroj přihrávat o moc lépe nezačal a hlavně několikrát za sebou v řadě vůbec nepodal, a tak si trenér Svoboda musel vzít time za stavu 13:20. V koncovce setu pak dostali příležitost mladí hráči Jihostroje Pleva a Šulista, ale prohru to již neodvrátilo.

Šlo se tedy do páté sady. Jihočechům v jejím úvodu stále nechodil servis, načež Liberec ve tvrdém podání vůbec nepolevoval. Strany se měnily za stavu 6:8. Hosté se najednou i lehčeji točili, a i když Budějovičtí dali těžký servis, nebo tvrdě zaútočili, tak Liberečtí bezchybně zvedli míč na sako a poté balón položili na palubovku domácích. Prohru neodvrátil ani příchod Zapletala, a tak hosté vyhráli 12:15.

„Úvodní dva sety se nám dařilo na příjmu a dobře jsme ztrátovali. Ve třetí sadě se soupeř opřel do servisu a začali jsme se na podání trápit. Dost servisů jsme i zkazili a Liberec se dostal do stejné situace, jako my v prvním a druhém setu. Trochu to vypadalo, že nám došla energie. V páté sadě si hosté od začátku pomáhali kvalitním servisem, to je v tiebreaku rozhodující. Bohužel posledních několik zápasů vždy nad Duklou vedeme 2:0, ale nakonec utkání prohrajeme. Snad nám bude štěstí více přát v poháru,“ ohodnotil utkání blokař Jihostroje Radek Mach.

„První set a půl jsme ztráceli proti Českým Budějovicím na servisu a Zapletal to také výborně rozhazoval. My byli horší na přihrávce. Ve třetí sadě se začala obracet karta. Zlepšili jsme servis a některé nepřesnosti soupeřů nás vynesly k vítězství,“ uvedl liberecký nahrávač Jakub Janouch.