volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 20. 3. 2024

Jihostroj slaví senzační postup přes Karlovarsko ve třech zápasech!

Měla to být nejvyrovnanější série čtvrtfinále, ale nakonec skončila v nejrychlejším možném čase. Jihostroj dotáhl k vítězství i třetí vyrovnanou bitvu proti Karlovarsku před fantastickou domácí kulisou, která byla nejpočetnější v celé sezoně. České Budějovice vyhrály tři zápasy a postupují do semifinále play-off, kde narazí na Kladno.
Čtvrtfinále – 3, st 20. 3. 2024, 18:00
VK Jihostroj České Budějovice
VK ČEZ Karlovarsko
3:1
20:25, 25:23, 27:25, 25:19

VK Jihostroj České Budějovice: Sedláček, Carísio, Luengas, Okolić, González, Balabanov, libero Kovařík. Střídali: van Schie, Emmer, Leština a Ondrovič

VK ČEZ Karlovarsko: Ihnát, Carmody, Keemink, Pastrňák, Kock, Rodríguez, libero Pfeffer. Střídali: Lamanec, Kasan, Marelič, Spencer a Baláž

Nejvíce bodů: González 20, Luengas 14, Balabanov a Okolić oba 11 – Rodríguez 19, Carmody 14, Ihnát 12

Útoky: 58:55

Esa: 4:4

Bloky: 11:10

Chyby soupeře: 24:23

Rozhodčí: Činátl a Spáčil

Diváci: 2310

Komentář

Na jihu Čech šlo o hodně. Domácí byli jeden krok od semifinále, Karlovarsko zase zachraňovalo konec sezony. Odpovídala tomu návštěva v českobudějovické Sportovní hale, která byla na zápas čtvrtfinále nadstandardní a fanoušci ještě dlouho po začátku zápasu sháněly volné židle. Jihostroj i díky hlasité podpoře začal parádně a rychle vedl 4:0. Hosté však dokázali vyrovnat a za stavu 15:11 už byli ve vedení. Karlovarští si vedení drželi až do koncovky a domácím nepomohlo ani střídání nahrávače a univerzála. Závěr setu už si hosté poměrně s přehledem pohlídali.

Druhý set byl od začátku velmi vyrovnaný. K vidění byly krásné výměny a pěkné zákroky obou týmů v poli. Karlovarský univerzál Rodríguez byl velmi produktivní a dělal obraně domácích problémy. I díky němu a povedeným blokům se hosté dostali do vedení ke konci setu, kdy měli náskok dokonce pěti bodů. Jenže Jihočeši věděli, že druhý set je klíčový a prohrávat o dva sety už by bylo alarmující. Ze střídačky pomohli Emmer a van Schie a domácí se rázem dostali zpět do hry. V samotné koncovce se celá Sportovní hala dostala do varu a byla z toho parádní podívaná s úspěšným koncem pro domácí.

Také třetí set byl velmi vyrovnaný. Jihostroj nechal od začátku na hřišti střídající hráče Emmera a van Schieho, kteří plnili svou úlohu skvěle. Karlovarsko bylo v mírném vedení a Jihočeši museli dotahovat. Když se blížila koncovka, byli hosté ve vedení 20:18 a měli před koncovkou slušnou pozici. Jihostroj však skvěle zaútočil díky Gonzálezovi a vynikající koncovku sehrál zejména blokař Okolić, který svými zkušenostmi pomohl Jihostroji zvládnout i třetí koncovku.

Atmosféra v hale byla bouřlivá. Není divu, na jihu Čech dorazila podruhé v sezoně návštěva přes dvě tisícovky diváků. Jihostroj hrál ve čtvrtém setu uvolněně a dařil se mu servis. Zato Karlovarsko bylo svázané a marně odvracelo konec sezony. Českobudějovičtí měli takový náskok, že delší dobu před koncem setu bylo zřejmé, že si vítězství a postup do semifinále pohlídají. A tak se také stalo. Jihostroj senzačně vyřadil Karlovarsko už ve třech zápasech a o finále extraligy se utkání s Kladnem.

Nejlepším hráčem se stal srbský blokař Aleksandar Okolić, který se blýskl pěti bloky.

Ohlasy

Stijn van Schie (univerzál VK Jihostroj České Budějovice): Skvělý pocit. Všichni jsme moc šťastní z postupu. Byla to velká bitva ve všech zápasech proti Karlovarsku. Skoro v každém setu tam byly minimální rozdíly. Jsem rád, že jsme dokázali pomoct i my ze střídačky. Hrajeme jako tým a už se těšíme na semifinále play-off. Svoje udělalo taky publikum. Jak lidi fandili celý zápas bylo prostě úžasné a moc nám to pomohlo.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Jako každý zápas s Karlovarskem i tento byl velmi těžký. Začali jsme dobře, ale uprostřed prvního setu jsme přestali hrát. Byli jsme velmi nervózní a nehráli jsme naši hru. Důležité bylo, že ve druhém setu nám opět pomohlo dvojstřídaní – Matěj Emmer a Stijn van Schie – zahráli parádně. Díky tomu jsme se dostali do vedení, uklidnili jsme se, vrátili ke své hře. V play-off jsme udělali první krok a teď budeme chtít udělat druhý.

Daniel Pfeffer (libero VK ČEZ Karlovarsko): Budějovice byly hodně nervózní, ale my jsme toho využili jen v prvním setu. Ve druhém a třetím setu jsme nezvládli koncovky. Bohužel celou sezonu nás trápilo právě dotahování koncovek do vítězného konce a Budějovice i s tím lehce ustrašeným výkonem vyhrály.

Ondřej Hudeček (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Bohužel nám opět nešly koncovky. Jednu beru trochu na sebe, protože jsem udělal dvojstřídání, které nevyšlo. Ve třetím setu jsme dohráli koncovku stejně neúspěšně jako při prvním utkání série. Bohužel končíme. Mrzí mě to za kluky, protože si myslím, že náš kolektiv byl zdravý a zasloužil si být v semifinále.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Ohlasy 23. 04. 2024

Sedláček: Chceme finále ukončit doma před našimi fanoušky

Shrnutí zápasu 23. 04. 2024

Jihostroj sahal po titulu, ale nezvládl tie-break. Série pokračuje ve čtvrtek doma