volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 6. 4. 2024

Semifinále nekončí. Čtvrtý zápas ve středu na jihu Čech

První mečbol České Budějovice neproměnily. Na Kladně byly k vidění nejdříve dva naprosto vyrovnané sety, v obou koncovkách však byli šťastnější domácí. Ve třetí sadě už Jihostroj neměl síly na obrat, a tak se série stěhuje na jih Čech. Další šanci na postup do finále extraligy bude mít Jihostroj ve středu 10. dubna od 17 hodin ve Sportovní hale.
Semifinále – 3, so 6. 4. 2024, 16:30
Kladno volejbal cz
VK Jihostroj České Budějovice
3:0
25:23, 27:25, 25:14

Kladno volejbal cz: Seppänen, Zajíček, Platačs, Goncalves, Graham, Neves, libero Fernandez. Střídali: Kyjanica, Villarreal

VK Jihostroj České Budějovice: Luengas, Okolić, González, Balabanov, Sedláček, Carísio, libero Kovařík. Střídali: Leština, Emmer, van Schie a libero Michálek

Nejvíce bodů: Platačs 22, Goncalves 13, Seppänen 10 – González 16, Okolić 9, Balabanov 6

Útoky: 46:30

Esa: 6:2

Bloky: 5:10

Chyby soupeře: 20:20

Rozhodčí: Krtička a Buchar

Diváci: 941

Stav série: 1:2

Komentář

Kladenští volejbalisté vstoupili do klíčového duelu bez respektu a drželi s favoritem z Budějovic od začátku krok. Až série tří bloků, včetně výstavní desky Balabanova, pomohla hostům k náskoku 10:7. Orli se jako v předchozích zápasech nemohli opřít o jinak tradičně silné podání, a tak dohnat soupeře bylo velmi složité. Na útoku se nejvíce prosazoval Antony Gonçalves, jehož ostré diagonály na soupeře platily. Za stavu 15:13 pro Budějovice lavička hostí chtěla nápor dotahujícího Kladna zastavit time-outem, to se ale nepovedlo a perfektní obrana Orlů slavila úspěchy. Domácí vyrovnali na 16:16 a při podání nahrávače Nevese živili dál šanci na úspěch. Dvě chyby a side-out Budějovice dostaly přeci jen do vedení 21:20 a Arnaud Josserand ihned reagoval oddechovým časem. Pak se ke slovu na síti dostal Beau Graham a skvělým blokem a útokem opět dostal svůj tým do popředí. Seppänen projektilem vybojoval setbal, který úžasně proměnil střídající blokař Lukáš Kyjanica útokem ze zóny dva.

Začátek druhé sady zastihl Orly v pohodě, kterou získali v koncovce prvního setu. Vedení 5:1 přimělo Andrzeje Kowala k tomu, aby ihned své hráče svolal k time-outu. Ovšem nekompromisní Graham a Seppänen, který zastavil Luengase na bloku, pomohli k navýšení rozdílu na 7:2. Hosté však nezapomněli hrát volejbal, o čemž přesvědčil publikum zejména Gonzales. Zablokovaný Platačs na hlavním kůlu sice napomohl Budějovicím snížit na 9:8, pak ovšem začal kralovat Gonçalves a dvěma útoky a blokem dostal svůj tým do popředí 13:8. Na Sletišti byl k vidění v ten moment nejlepší český volejbal. V tu chvíli byl na hřišti již Leština místo Luengase a po dvojstřídání Emmer s van Schiem. Budějovice mohutně dotahovaly a po outu Platačse to bylo už zase jen o bod 16:15. Orli ovšem opět zařadili vyšší rychlost a Platačs se podruhé nemýlil. Eso Grahama dalo Kladnu komfort náskoku 20:17. Budějovický lídr Carísio dvěma servisy skóre ihned po návratu na hřiště korigoval a za stavu 21:20 Josserand ihned vybral i druhý oddechový čas. Při podání Luengase Gonzales vyrovnal na 22:22 a Zajíčkův out dostal Jihostroj do popředí 23:22. Bitva o setbal vyzněla ve prospěch fantasticky bojujících Orlů, kteří druhý získali útokem Niklase Seppänena a vedli 2:0.

Čtyři esa znovuzrozeného Platačse dostala ve třetí sadě Orly do vedení 6:3. To donutilo trenéra Kowala ke střídání jinak skvělého Kovaříka a do zápasu se zapojil veterán Michálek. Domácím vycházela hra na hranici rizika, a i ve střední části setu vedli 13:9. Deska Grahama, který zastavil Sedláčka a útok Platačse navýšily rozdíl na hrozivých 19:10. Koncovku Orlům usnadnily nevynucené chyby střídajícího univerzála van Schie a Sedláčka a Kladenská sportovní hala ve stoje mohla aplaudovat svým vítězům, kteří sérii svou první výhrou dodali nový náboj.

Autor: Michaela Doležalová (Kladno volejbal cz)

Ohlasy

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): Mám velkou radost, že jsme utkání zvládli. Teďka věřím o to víc, že to dovedeme do pátého zápasu. Děkujeme divákům, bylo to prima. Budeme se těšit v Budějovicích a pevně věřím, že i v pátém zápase.

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): Dobré vítězství. Víme, že v Budějovicích to bude opět složité. Můžeme být akorát naštvaní, že jsme projeli první zápas. Protože kdybychom ho v domácím prostředí neztratili, situace by byla možná jiná. V Budějovicích to bude drsné, ale už víme, že můžeme hrát dobře. Takže pojďme tam zabojovat o vítězství a potkat se tady příští sobotu v zápase o všechno.

Ignacio Luengas (smečař VK Jihostroj České Budějovice): Byl to velmi těžký zápas. Nedostali jsme se na úroveň, na které jsme hráli v předešlých zápasech. Gratulace Kladnu, odvedlo dobrou práci, i po taktické stránce. Takže se uvidíme doma v Českých Budějovicích.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Gratuluju Kladnu, zvládlo lépe základní činnosti servis a příjem. Není samozřejmě jednoduché tu hrát vzhledem k tomu, jak je tu nízký strop, a zpracovávat tvrdý servis. Je to 2:1 a my musíme hrát daleko líp v nadcházejícím zápase.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Rozhovor 28. 05. 2024

Robinho: Mati Giraudo mi Jihostroj pořád vychvaloval

Aktuální zpráva 27. 05. 2024

Z Francie přichází dynamický smečař Robinho