Shrnutí zápasu 10. 4. 2024

Jihostroj porazil Kladno 3:0 a opět po roce si zahraje finále!

Semifinálovou sérii Kladno zdramatizovalo, ale Jihostroj má v domácím prostředí extra sílu díky fanouškovské základně. Českobudějovickým se hned zkraje zranila útočná opora González, ale i s tak citelnou ztrátou se Jihočeši popasovali. Vybojovali první dvě koncovky a ve třetím setu si došli pro jednoznačné vítězství a postup do finále extraligy. V něm Jihostroj opět po roce narazí na Lvy. Boj o titul začne 17. dubna v Praze, na jihu Čech se bude hrát 20. dubna.
Semifinále – 4, st 10. 4. 2024, 17:00
VK Jihostroj České Budějovice
Kladno volejbal cz
3:0
25:22, 26:24, 25:20

VK Jihostroj České Budějovice: Carísio, Luengas, Okolić, González, Balabanov, Sedláček, libero Kovařík. Střídali: van Schie, Leština, Emmer, libero Michálek

Kladno volejbal cz: Seppänen, Zajíček, Platačs, Goncalves, Graham, Neves, libero Fernandez. Střídali: Villarreal a Kyjanica

Nejvíce bodů: Luengas 14, Sedláček 11, van Schie 10 – Platačs 16, Goncalves 14, Seppänen 9

Konečný stav série: 3:1

Čtvrté utkání semifinálové série začalo nervózně. Hosté se snažili tlačit servisem a domácí byli opatrní. Kladno bylo zpočátku v mírném vedení, ale Jihostroj stále držel krok. Nešťastný okamžik nadešel při zranění domácího úderníka Gonzáleze, který musel s poraněným kolenem odstoupit a zastoupil ho van Schie. Nizozemec se občas dostával do zápasu ze střídačky, ale nyní na sebe musel vzít úlohu největšího útočníka. Jihostroj i tak pozvolna přidával plyn a za stavu 16:15 byl ve vedení. Kladenští však vzápětí skóre otočili a v tu chvíli se začalo vedení přelévat ze strany na stranu. Nakonec napínavou koncovku zvládl Jihostroj díky útoku Okoliće a bloku van Schieho.

Na začátku druhého setu se na střídačku Jihostroje vrátil González. S obvázaným kolenem však do hry nezasáhl. Největší zodpovědnost za útok tak zůstala na van Schieho, který na rozdíl od temperamentního Kubánce někdy volil i jiné zakončení akce než tvrdou ránu. Českobudějovičtí byli ve vedení 9:7, ale vlastním servisem si náskok pokazili a od té chvíle se opět vedení přelévalo ze strany na stranu. Publikum v českobudějovické Sportovní hale bouřlivě oslavovalo každou úspěšnou domácí výměnu a set opět šel do dramatické koncovky. V ní vítězství urval Jihostroj, který si ve druhé sadě připsal šest bloků.

Kladno by muselo vstát z mrtvých, aby ještě odvrátilo konec sezony. Hned na začátku setu zůstal v bolestech na hřišti Balabanov, ale po krátkém střídání mohl opět do hry. Kladenští šli na dřeň. Goncalves se snažil zachránit balon a skončil v LED panelech a s bolestí se zvedal. Utkání mělo grády a i třetí set byl dlouho vyrovnaný. Pokračoval také blokařský festival, a to především ze strany domácích. Jihostroj vedl 9:5 a i v dalším průběhu setu si držel alespoň mírné vedení, přestože Kladno jelo na plný plyn. Ke konci setu už byli domácí v euforii a s podporou téměř dvou a půl tisíců fanoušků oslavili opět po roce postup do finále extraligy!

Nejlepším hráčem byl zvolen českobudějovický kapitán Eduardo Carísio.

Ohlasy

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Nestává se každý den, že vybojujete finále play-off. Tenhle tým si to zasloužil, protože jsme během sezony prošli dlouhou cestu. S Kladnem to byla těžká série, má vážně dobrý tým. Teď už se soustředíme jen na Prahu, která odehrála skvěle základní část. Myslím, že finále bude hodně kvalitní a vyrovnané.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Na začátku jsme byli trochu nervózní. Ale s každou další akcí jsme získávali herní rytmus. Byl to ale těžký zápas, protože první dva sety byly hodně těsné. Bylo tam hodně situací, kdy mělo Kladno šanci na bod, ale dnes nám skvěle fungovaly bloky. Myslím, že to byla naše nejsilnější zbraň. Udělali jsme další krok a teď uvidíme, co se stane ve finále. Praha byla během sezony nejsilnější tým, ale play-off je play-off.

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): Gratulace Budějovicím. Podle mě byly celou sérii o něco lepším týmem a zaslouženě postoupily. My jsme toho bohužel moc nenabídli a spíš jsme se trápili sami se sebou, než abychom vzdorovali Budějovicím. Takže přeju Jihostroji hodně štěstí ve finále a my si jdeme pro bronz.

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): Samozřejmě to pro nás bylo v Budějovicích ohromně těžké. To jsme věděli. První dva sety jsme podle mě odehráli dost dobře a bylo to těsné. Měli jsme hodně příležitostí k útokům, ale nezužitkovali jsme nabídnuté šance. Na vysokých balonech jsme neměli takovou úspěšnost, jakou máme normálně. Byli jsme v každém setu docela blízko, ale ne až tak moc, abychom vyhráli. Přeju Budějovicím ve finále hodně štěstí.