Shrnutí zápasu 20. 4. 2024

Jihostroj deklasoval Lvy 3:0 a je krok od titulu!

Po prvotním úspěchu v Praze zavládla na jihu Čech volejbalová horečka. V českobudějovické Sportovní hale nebyl jediný volný kout, a to se ani do haly nedostali všichni zájemci. Podpora fanoušků poháněla Jihostroj, který předváděl svůj nejlepší volejbal v sezoně a smetl Pražany jednoznačně 3:0. Favorizovaní Lvi ani napodruhé neuspěli a Jihostroj je jediný krok od mistrovského titulu!
Finále – 2, so 20. 4. 2024, 18:00
VK Lvi Praha
3:0
25:20, 25:18, 25:16

VK Jihostroj České Budějovice: Luengas, Okolić, van Schie, Balabanov, Sedláček, libero Kovařík. Střídali: Leština

VK Lvi Praha: Madsen, McCarthy, Schouten, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Kollátor, Thiel, Vodička, Estrada

Nejvíce bodů: van Schie 23, Luengas 11, Okolić 9 – Kollátor 9, McCarthy a Estrada oba 7

Útoky: 42:35

Esa: 4:4

Bloky: 11:4

Chyby soupeře: 18:11

Rozhodčí: Grabovský a Kovář

Diváci: 2500 (vyprodáno)

Nejlepší hráč: Stijn van Schie (České Budějovice)

Stav série: 2:0

Finálovou sérii rozehrál v Praze lépe Jihostroj a před domácím zápasem tak zavládla na jihu Čech volejbalová horečka. Zájem o zápas byl tak velký, že už v poledne musel klub zastavit online prodej a hodinu před začátkem zápasu už měli smůlu také fanoušci, kteří si chtěli koupit vstupenku na pokladně. V českobudějovické hale se zkrátka sedělo všude, jediné místečko nezůstalo volné.

Hala bouřila už od začátku, a to vyhovovalo domácím volejbalistům. Jihostroj spoléhal na důrazný servis a opět vynikající výkon nahrávače Carísia, který pestře rozdával nahrávky. Jihočeši byli v neuvěřitelné euforii a odstartovali zápas vedením 10:2. Pražané nedostali příliš do hry svého nejlepšího útočníka Schoutena. V závěru setu už Lvi ztráceli výraznějším rozdílem. První set ukončil parádními dvěma útoky srbský blokař Okolić – 25:19.

Jihostroj pokračoval ve spanilé jízdě i ve druhém setu. Utkání bylo za stavu 20:12 až překvapivě jednoznačné pro domácí tým, a tak Jihostroj na chvíli polevil a povolil Lvům dotáhnout se na stav 21:18. Vzápětí však opět udeřili van Schie a Luengas, kteří zaveleli k parádní koncovce. Českobudějovičtí za bouřlivého fandění Sportovní haly získali druhou koncovku výsledkem 25:18.

Ve třetím setu se dal očekávat nápor Prahy. Jenže Jihostroj pokračoval v drtivém tlaku. Zejména univerzál van Schie, který se do hry dostal vynuceně kvůli zranění Gonzáleze, odehrál pravděpodobně svůj nejlepší zápas za dvě sezony na jihu Čech. Domácí měli velký náskok a Lvi už neměli síly na zvrat. Nikdo z přítomných nepochybuje, že k vítězství pomohla Jihostroji podpora vyprodané Sportovní haly.

Nejlepším hráčem utkání nemohl být zvolen nikdo jiný než Stijn van Schie.

Aleksandar Okolíć (blokař VK Jihostroj České Budějovice): Jsem trochu překvapený, protože jsem nečekal výsledek 3:0. Myslel jsem, že to bude větší boj, ale to určitě bude zase v Praze. Padesát procent vítězství jde za našimi fanoušky. Byli fakt hlasití a hodně nás motivovali, abychom dnes uspěli. Musíme stále hrát s pokorou jako by série byla 0:0 a pokusit se získat ještě jeden zápas.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Velmi povedený zápas z naší strany. Finále ale ještě nekončí. Pro všechny je to velké překvapení. Vidím na hráčích, že věří tomu, že můžeme porazit Prahu. Máme velkou sebedůvěru, a to je důležité. Uvidíme, co se stane v Praze.

Stefan Thiel (nahrávač VK Lvi Praha): Po takovém zápase je těžké hledat slova. Budějovice hrály skvěle, dařil se jim servis, hráli velmi dobře v obraně. My se musíme pokusit ještě najít sílu a zabojovat v domácím zápase v Praze.

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): Zápas byl jednoznačný. Myslím, že Jihostroj je ve skvělé formě a je vidět, že tým je hodně sebevědomý. Načasovali formu ideálně na finále extraligy. Musíme zkusit něco změnit. Doma máme zase šanci vrátit se do série.