Shrnutí zápasu 3. 4. 2014

Jihostroj udolal v prvním utkání Zlín 3:1. Zítra se hraje dál

Obrovské drama přineslo první semifinále mezi Zlínem a Jihostrojem. V utkání, ve kterém se vedení přelévalo z jedné strany na druhou, byli nakonec tím trpělivějším týmem domácí. I když celkové skóre bylo 3:1 pro domácí, trvalo utkání úctyhodné dvě hodiny a čtvrt.
SF1, čt 3. 4. 2014, 18:00
VSC Fatra Zlín
3:1
-23, 23, 39, 23

VK Jihostroj České Budějovice: Zapletal, Mach, Sobotka, Fila, Kuliha, Kriško, libero – Hupka. Střídali Sukuba, Habr, Michálek. Trenér Jan Svoboda.

VSC Fatra Zlín: Bartoš P., Kostoláni, Kotas, Navláčil, Kolář, Bartoš A., libero – Obdržálek. Střídali Vašíček, Barák, Přikryl. Trenér Roman Macek

Čas: 122 minut. Rozhodčí: Labašta, Meruna.
Nejvíce bodující hráči: Hosté Kostoláni 22, Bartoš 21 Domácí Kriško 21, Fila 20

Hosté ze Zlína vlétli do první sady, jako by hráli v domácím prostředí, a velmi záhy se ujali vedení. Jihočeši však nakonec, zejména zásluhou tvrdého servisu Michala Kriška, stáhli jejich náskok na rozdíl jednoho bodu, a to 21:22. Když však měl domácí celek srovnat stav skóre, tak se buďto nepodařilo ubránit útok hostí, nebo nebyli dosti důrazní v útoku, a tak hosté vyhráli první set v poměru 23:25.

V setu druhém se velice dlouho přelévaly body z jedné strany na druhou prakticky pravidelně. Za stavu 23:22 pro domácí přišel na servis blokař Jihostroje Sukuba a plachtícím servisem ztížil hostům útok, který následně zablokoval Mach. Jihostroj si vytvořil dvoubodové vedení, které udržel a vrátil tak soupeři těsnou porážku 25:23.

Podobný průběh jako úvod setu prvního, měl i začátek třetí sady. Hosté vedli už 11:14, ale Jihostroj stáhl na rozdíl bodu. Hosté opět odskočili na rozdíl tří bodů. Zlínští se pak při servisu Radka Macha dvakrát neotočili a Jihostroj srovnal na 18:18. Jihočechy doposud velmi trápilo dohrávání bodových míčů, chycených v poli, a to se jim stalo osudným i v koncovce sady třetí. Fatra naopak bodovky skládala na palubovku soupeře a vytvořila si náskok dvou bodů, a to 21:23. I když Jihostroj srovnal na 23:23, hosté měli první setbol. Domácí jej odvrátili a za stavu 26:25 měli setbol oni. Na řadu přišla plejáda zkažených servisů a nevynucených chyb. Neuvěřitelná koncovka, ve které se setboly přelévaly ze strany na stranu, gradovala za stavu 39:39, kdy Jihočeši ubránili na síti Kostolániho a vyhráli neuvěřitelných 41:39.

Zlín zbraně nesložil a začal pověstně mlátit do servisu „jako hluchý do vrat“. Ihned se to vyplatilo. Hosté vedli dokonce už 3:9 a domácí vystřídali nahrávače Habra za Zapletala. Na hřiště se dostal i smečař Michálek a domácí to značně povzbudilo. Do druhého technického timeoutu dokonce Jihostroj šel s vedením 16:15 a Zlín byl v poměrně velké herní krizi, ze které se dostal až v úplné koncovce a srovnal na 21:21.

„Bylo to velmi vyrovnané utkání, každý set o dva body. Nakonec asi rozhodlo trochu i štěstí. Na obou stranách padlo několik přímých es, takže v tomto byla bilance vyrovnaná. Po třetí sadě jsem se trochu bál, že nás vyrovnaná koncovka nalomí, ale nestalo se to, takže doufám, že tato těsná prohra se na nás do zítra nepodepíše,“ uvedl Přemysl Obdržálek, libero hostí.

„Hned první utkání semifinále bylo velmi těžké. V úvodu zápasu soupeř velmi dobře podával a my měli problém se prosadit z kůlů. To se v průběhu utkání zlepšovalo. Musím kluky pochválit, protože podali velmi bojovný výkon. Poprali jsme se o každý balón. V poslední sadě jsme si situaci trochu zkomplikovali malými nepozornostmi, ale naštěstí jsme utkání dovedli do vítězného konce,“ řekl Robert Hupka, libero Jihostroje.