Shrnutí zápasu 4. 4. 2014

Jihostroj vede v sérii 2:0. Druhý zápas vydřel 3:2

I druhé semifinále mezi Jihostrojem a Zlínem přineslo velké drama v podobě vyrovnaného utkání na pět setů. Jihostroj, který ve čtvrté sadě odmítl dva setboly, nakonec hosty udolal 3:2. Série se stěhuje do Zlína.
SF2, pá 4. 4. 2014, 17:45
VSC Fatra Zlín
3:2
-15, 23, 21, -30, 12

VK Jihostroj České Budějovice: Habr, Mach, Sukuba, Fila, Kuliha, Kriško, libero – Hupka. Střídali - Zapletal, Sobotka. Trenér - Jan Svoboda

VSC Fatra Zlín: Bartoš P., Kostoláni, Kotas, Navláčil, Kolář, Bartoš A., libero – Obdržálek. Trenér - Roman Macek

Čas: 140 minut. Rozhodčí: Kovář, Fink.
Nejvíce bodující hráči:
Hosté
Kostoláni 16, Kolář 15
Domácí
Kuliha 18, Fila 16

Ten, kdo očekával, že po včerejší prohře začne Zlín zaraženě, se opravdu spletl. Od prvních minut hosté dokazovali, že hlavy nemají dole. V první sadě, těsně před technickým oddechovým časem trenéra Svobody za stavu 12:18, se hostím povedlo ubránit tři za sebou jdoucí útoky jednoblokem. Ani po tomto přerušení hry se však smečařská potence domácích nijak nezvýšila, a tak hosté poměrně snadno ovládli první sadu 15:25.

Druhá sada byla dlouho bez výrazného vedení. Dvoubodové vedení přišlo až za stavu 16:18 pro hosty, když se k velice slušnému výkonu rozehrál hostující univerzál Kolář. Domácí měli velký problém s obranou a pokaždé, když se jim podařilo zvednout v poli míč, se dopustili nějaké nevynucené technické chyby. Domácím se podařil obrat až v úplné koncovce, a to zejména z toho důvodu, že hosté udělali chyby v útoku. Když pak za stavu 22:21 zablokoval Tomáš Fila, byl Jihostroj v dvoubodovém vedení. Hosté sice ještě jednou srovnali, ale domácí si obrat nenechali utéci a eso plachtícím servisem smečaře Fily zakončilo druhou sadu 25:23.

V dalším setu už domácí konečně našli optimální sestavu i herní pohodu a velmi záhy si vytvořili slušné vedení. Hostům úplně odešla hra univerzála Koláře a domácí naopak začali zvedat míče v poli. Za stavu 16:10 vystřídali hosté nahrávače, ale ani to už jejich prohru neodvrátilo.

Set čtvrtý byl dlouho vyrovnaný. Jako první si významné vedení připsali domácí, a to po druhém technickém oddechovém čase. Blokař Sukuba dokonce esem zvýšil na 18:14 a domácí následně ještě ubránili na 19:14. Hostům se však podařilo koncovku velmi zdramatizovat, když Jihostroj odmítl luxusní vedení 24:22. Ve velmi vypjatém závěru se opakovala včerejší série zkažených servisů. Když se konečně podařilo Zlínským podat, zablokovali útok středem a vynutili si pátý set.

O něco lépe vstoupili do první sady domácí. Hosté přestali uhrávat a Jihostroj naopak bezchybně jezdil v poli. Strany se měnily za stavu 8:4. Zlínští stáhli na 11:11. Jihostroj opět ujel na 13:11. Kriško zaskočil soupeře svým rolovaným servisem 14: 11. Kostoláni svůj servis poslal do autu a Jihostroj vyhrál i druhý zápas.

„Dnes to byl opět vyrovnaný zápas. Soupeři jsme doslova darovali druhý set. Jinak si myslím, že takovýto volejbal se divákům líbil. V dalších bojích se budeme muset vyvarovat některých chyb. Čtvrtý set jsme vyhráli díky větší odvaze, ale tiebreak jsme blbě začali a udělali nevynucené chyby,“ uvedl Pavel Bartoš ze Zlína.

„Se Zlínem to ještě bude velice těžká série. Mají výborné smečaře i blokaře. Nám se zatím nedaří bránit Kostolániho, který hraje z výšky. Jsou to pro nás velmi důležitá dvě vítězství. Kromě první sady byly všechny sety rozhodnuty až v koncovce. Ve Zlíně je velmi netypická hala a určitě tam bude soupeř ještě nebezpečnější,“ řekl po utkání Tomáš Fila, smečař domácích.