Shrnutí zápasu 11. 4. 2014

Jihostroj to dokázal! Doma zničil Zlín a je ve finále

Českobudějovičtí volejbalisté to zvládli! Bílé peklo, které podpořila rozdáním sta triček společnost E.ON, znovu zapůsobilo. Po nepovedeném vstupu do utkání zvládli přepnout na vyšší rychlostní stupeň, svou hrou zastavili nepříjemného soupeře ze Zlína v čele s Kostolánim a po roce budou znovu bojovat o extraligový titul. Soupeřem jim bude Dukla Liberec, jejíž hráči ani jednou v semifinále neprohráli a nejrychlejším možným způsobem vyprovodili z play-off Příbram.
SF5, pá 11. 4. 2014, 19:00
VSC Fatra Zlín
3:1
-18, 23, 19, 22

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Michálek, Habr, Sukuba, Fila, Zapletal, Sobotka, Kuliha, Kriško, libero Hupka. Trenér Jan Svoboda.

VSC Fatra Zlín: Bláha, Přikryl, A. Bartoš, Barák, Vašíček, P. Bartoš, Kolář, Navláčil, Kostoláni, Kotas, Truong, Motyčka, libero Obdržálek. Trenér Roman Macek.

Čas: 110 minut. Rozhodčí: Labašta, Hudík.
Nejvíce bodující hráči:
Domácí
Kuliha 25
Hosté
Kostoláni 24

Ukončit semifinálovou sérii a postoupit tak do finále extraligy chtěli českobudějovičtí volejbalisté v pátém utkání na své palubovce. Jenže Zlín neměl co ztratit a vlétl do prvního setu s odhodláním vrátit se před své fanoušky. Do druhého technického oddechového času si hosté vytvořili šestibodový náskok, který by v laufu snad jen těžko pustili.

Smolné okamžiky si vybrali především Kuliha s Kriškem, na které byli Zlínští skvěle připraveni. Snaha o dorovnání setu se domácím nepovedla, především díky skvěle hrajícímu Kostolánimu, na jehož výkony už si Jihostroj v sérii musel zvyknout. Jihočeši první set ztratili poměrem 18:25, což viditelně zaskočilo nejednoho fanouška ve Sportovní hale.

Jestli nechtěli domácí pustit Zlín do dvousetového trháku, museli úvodní sadu nechat daleko za svými hlavami. To se jim alespoň v úvodu podařilo. S Fatrou drželi vyrovnaný krok a hráli daleko lepší partii než v předešlém setu. Po prvním technickém time outu už ale zase začal úřadovat Kostoláni, přes kterého mířila většina útoků, což vyústilo ve vedení 16:12.

Jihostroj ale hnala slušně zaplněná hala v bílém, vyburcovala své miláčky ke zdramatizování setu, což se povedlo. Stav 19:19 měl před koncovkou setu na svědomí především zlepšený výkon Jana Kulihy. Budějčtí už sice vedli 22:20, nicméně Zlín znovu dotáhl a za stavu 23:23 by se napětí  v hledišti dalo doslova krájet. Pevnější nervy nakonec měli domácí, kteří nejprve díky esu, a poté zablokováním Kostolániho zvládli získat set ve svůj prospěch poměrem 25:23.

Černobílí navázali na koncovku i po krátké pauze. Zlín ale ukázal svou psychickou odolnost a v úseku okolo první technické pauzy vrátil vedení na svou stranou. Ale i hosté si vybrali svou slabší chvilku, dali Jihostroji možnost vrátit se do třetí sady a ten třetí celek základní části nemilosrdně trestal. Domácí se začali perfektně doplňovat, zpevnili své bloky a rázem bylo vedení na jejich straně.

Při druhém technickém time outu to bylo o dva body, nedlouho poté již 19:14. Krátké uspokojení znamenalo snížení ztráty Zlína, který díky Kostolánimu stáhl ztrátu na tři body, ale po domluvě od trenéra Jana Svobody už České Budějovice svého semifinálového soupeře k ničemu nepustily, dovedly set do zdárného konce v poměru 25:19 a byly jen jediný od postupu do vytouženého finále.

Začátek čtvrtého setu byl jasně v režii Jihostroje. Od úvodních výměn šli Jihočeši za svým cílem, navíc se přestalo dařit Kostolánimu, a tak měli o poznání lehčí práci. Dařilo se snad každému z budějovických volejbalistů, ať už to byl Kriško, Sobotka nebo Michálek. Odpočinout si tak mohl i Radek Mach, kterého si Svoboda pošetřil do koncovky.

V polovině sady se ale hosté ještě nechtěli smířit s rychle se přibližujícím koncem sezony, proto vyvinuli maximální úsilí a dotáhli stav na 14:16 po druhém technickém oddechovém čase. Na světelné tabuli dokonce o pár minut později svítil výsledek 17:17, ale Jihostroj si nechtěl nechat postup ujít a hlavně na síti zvládl hosty přehrát. Tříbodová ztráta již však byla pro Zlínské za stavu 20:23 nepřekonatelnou překážkou. Domácí čtvrtý set dotáhli do vítězného konce a jsou krok od vytouženého úspěchu.

„Mně se to samozřejmě hodnotí příjemně z toho pohledu, že jsme postoupili. Smekám poklonu před Zlínem, ne že bych byl překvapený z toho, že to takhle bude. Já jsem tvrdil před začátkem, že je to jeden z nejlepších soupeřů z té čtveřice, že hraje dobře a bylo to vidět po té první části, kdy suverénně ovládli extraligu. Poté si však vybrali slabší chvilku, propadli se na třetí místo, ale viděl jsem jejich zápasy v play-off a vraceli se do formy. Tvrdil jsem to před prvním zápasem, že to bude dlouhá série a těžká práce. Potvrdilo se to v každém duelu, v každém setu a souhlasím s tím, že pravděpodobně ten obrat nastal v dobře rozehraných a nevyužitých setech, protože Zlín nezvládl dotáhnout v semifinále takové sady tři. Na druhou stranu hrála Fatra v každém zápase dobře, ale měla tam občas hluchá místa. My jsme se ke konci těch střetnutí dokázali spíš zlepšovat, dneska to potvrdila obrana a taktický servis. To si myslím, že rozhodlo,“ hodnotil vítězný duel a celou sérii trenér Jan Svoboda.

„Tak já dneska nemohu být spokojený, protože jsme mohli dosáhnout na lepší výsledek. Vidím dva momenty, které rozhodly. Za vedení 1:0 a 19:15 jsme se nevyrovnali s taktickým servisem soupeře, který nám úplně rozboural přihrávku, potažmo útok. Rázem z toho bylo 19:20 a z relativně jasného setu, myslím už pátého v sérii, jsme to nedokázali uhrát a museli jsme začít od začátku. Dneska ale obzvlášť, vedli jsme 19:15, u nás doma zase 11:4. To je nejzásadnější problém, následně kvůli tomu, že jsme přehodili dva hráče v poli, tak obrana v zóně jedna byla impotentní. Hráli jsme tam úplně školácké míče. Rozdílový hráč série byl Kuliha. Tim svým výborným pipem, razantním útokem a často nás trápil i na síti,“ popsal vyřazení v pátém duelu série zlínský kouč Roman Macek.