Shrnutí zápasu 18. 4. 2014

První finálový zápas nevyšel, Jihostroj prohrává 0:1

Začátek souboje o extraligový titul volejbalistům z Českých Budějovic nevyšel. Na palubovce vítěze základní části sice vstoupili do zápasu lépe, nicméně nedokázali vyzrát na skvěle hrající Duklu Liberec, která za necelou hodinku a půl smetla Jihostroj 3:0.
FINÁLE EXTRALIGY 1, pá 18. 4. 2014, 18:00
VK Dukla Liberec
3:0
19, 22, 18

VK Dukla Liberec: Hadrava, Vencovský, Burrow, Janouch, Leikep, Správka, libero Kopáček. Náhradníci Zajíček, Řezníček, Staněk, Hýský a Beer. Trenér Michal Nekola.

VK Jihostroj České Budějovice: VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Habr, Fila, Sobotka, Kuliha, Kriško, libero Hupka. Náhradníci Pleva, Michálek, Sukuba, Šulista, Zapletal. Trenér Jan Svoboda.

Čas: 85 minut. Rozhodčí: Labašta - Hudík.

Start do utkání vyšel Jihočechům náramně. Na síti se skvěle činili především Mach s Kulihou, kteří svým pečlivým výkonem zaskočili domácí Duklu. Právě druhý jmenovaný zařídil skvělou smečí dvoubodový náskok při prvním technickém time-outu.

Jenže drobné chyby hostů a zlepšené bloky Liberce přivedly Jihostroj až do stavu 11:13, na nějž musel trenér Svoboda reagovat prvním vynuceným oddechovým časem. K dotáhnutí ztráty to ale nevedlo, Leikep s Burrowem dovedli svůj tým do dalšího technického time-outu s náskokem třech bodů.

Domácí hnaní vyprodanou halou zvládli závěrečnou část o poznání lépe, prakticky vůbec nekazili, a ačkoliv se Jihostroj snažil vrátit do koncovky, Dukla ho zvládla udržet na uzdě a vyhrála první set.

V nastoleném trendu pokračovali domácí i na začátku sady druhé. Do hry se pomalu začínal dostávat Hadrava, který dokázal útočit jak z předních, tak ze zadních pozic. To by ale Budějčtí nesměli mít Michala Kriška, díky kterému nejenom zvládli stáhnout náskok Dukly, ale během prvního technického oddechového byli i v těsném vedení.

Opakovala se však situace z úvodního setu, Liberečtí znovu přidali na obrátkách a donutili za stavu 12:14 vzít si oddechový čas hostujícího kouče. Jihostroj se probudil z krátkodobé letargie, na svůj výkon opět navázal Kriško a domácí byli při druhém technickém time-outu zpátky v jednobodové ztrátě.

Koncovka setu ale tentokrát znamenala drama, protože ani jeden z týmů nešel do trháku. Za stavu 21:21 uhráli domácí na síti tři body v řadě a zajistili si tím zisk i druhé sady.

Jenže Jihočeši, jež přijela podpořit přibližně třicetičlenná skupinka fanoušků, nezvládli nástup do třetího setu, čímž si definitivně zavřeli dveře k jakémukoliv návratu do utkání. Liberec hrál ve velké pohodě, ztrácel jen minimálně a už při druhé pauze (tu první si po špatném nástupu do sady vyžádal Svoboda) svítilo na světelné tabuli 8:4.

Jak nepříjemný je Hadrava, ukázal další průběh setu. Zvládal přesně servírovat, smečovat, blokovat, ale i přijímat a byl jednoznačně nejlepším hráčem domácích. Byl hlavním kouskem do vítězné skládanky Liberce. Především on přivedl Duklu do druhého technického oddechového času za stavu 16:11.

Ani ten jej nepřerušil, na servisu byl noční můrou pro českobudějovické volejbalisty a věděl, že z výsledku 18:11 si se svým týmem první finálový bod utéct nenechá. Jihostroj tahal jasně za kratší konec i v době, kdy domácí lehce polevili ve svém výkonu a připustili si hosty blíže k tělu.

Korekce stavu s utkáním již však nic zásadního nezměnila a Liberečtí získali ve finálové sérii první bod. Dukla tak prodloužila svou neporazitelnost na 32 utkání. Druhý duel pokračuje hned zítra od 18 hodin.